Meteoři jsou ve štoku: Narušují naše teploty v atmosféře?

Pokud jste si někdy říkali, proč se počasí poslední dobou tolik mění, možná byste měli pohlédnout vzhůru ke hvězdám - nebo spíše k meteorům! Ano, správně jste pochopili, meteory mohou mít větší vliv na naše teploty v atmosféře, než byste si možná mysleli.

Meteoři jsou ve štoku: Narušují naše teploty v atmosféře? - foto 1
Vědci zjistili, že kolize meteorů s atmosférou může způsobit značné změny v teplotě na Zemi. Když se meteor dostane do kontaktu s atmosférou, dochází k intenzivnímu tření a tlaku, což může způsobit značné zahřátí okolních oblastí. Tento jev může být zvláště patrný v letních měsících, kdy se teploty mohou nečekaně zvýšit až o několik stupňů.

Ale to není všechno! Meteorický prach, který se uvolňuje při průletu meteoru atmosférou, může ovlivnit i složení ovzduší a tím i celkové klima na Zemi. Někteří vědci dokonce tvrdí, že některé extrémní přírodní katastrofy, jako jsou hurikány nebo tornáda, mohou být způsobeny právě meteorickým prachem ve vzduchu.

Takže jestli si příště budete stěžovat na nepředvídatelné počasí, možná byste měli zamířit svůj pohled k obloze a zvážit, zda by na vině nemohli být právě ti malí kosmičtí návštěvníci. A kdo ví, možná se brzy dočkáme nové teorie, která bude zkoumat, zda jsou možná meteory skrytými manipulátory našeho počasí!
Meteoři jsou ve štoku: Narušují naše teploty v atmosféře? - foto 2
Meteoři jsou ve štoku: Narušují naše teploty v atmosféře? - foto 3
Publikováno: 20. 6. 2024 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články