Agentura ochrany přírody a krajiny: Na péči o krajinu Českého ráje putovalo vloni bezmála 4,5 milionu korun

23.02.2023 9:15 | Tisková zpráva

Z Programu péče o krajinu bylo v loňském roce v chráněné krajinné oblasti Český ráj financováno především obhospodařování cenných luk, výsadba dřevin, ošetření památných stromů či budování tůní.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Na péči o krajinu Českého ráje putovalo vloni bezmála 4,5 milionu korun
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Zajímavostí byl přesun dvou mravenišť ze zahrad do lesa nebo osetí pole speciální směsí, aby se na nich dařilo vzácné čejce chocholaté. 

Anketa

Je v pořádku, že vláda zvýší důchody méně, než ukládá zákon?

5%
95%
hlasovalo: 28581 lidí

„Pro Český ráj jsou typické pestré louky. Staráme se o jejich pravidelné kosení, na některých se pasou ovce či kozy. Bez naší péče by z luk zmizely orchideje, hořce, i další vzácné druhy rostlin a živočichů. Vloni bylo z naší iniciativy posekáno a uklizeno cca 35,5 hektaru luk.  Sekáči se činili třeba v Podtroseckých údolích, v Podloučkách, na Fialníku, ale i na mokřadních loukách V Dubech, či na Vústře. Páslo se na 8 hektarech travních porostů - na Troskách, Vyskři, Mužském a také na prudkých stráních Fialníku,“ popisuje Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podzim přál výsadbám dřevin do krajiny. U obce Osek se vysadilo 110 stromů podél obnovené polní cesty k Buškovskému rybníku, na Pohoři se doplnila  jabloňová alej a okolní pozemky třiceti stromy.

Ukázalo se, že mnohé památné stromy potřebují ošetření. Byla stabilizována dubová alej u kempu v Sedmihorkách, lipová alej z Karlovic do Sedmihorek, jírovce na návsi v obci Mužský a lípy v obci Vesec u Sobotky. Odborného arboristického ošetření se dočkala i lipová alej podél křížové cesty na vrchu Hůra u obce Vyskeř.

„U Libošovic byly vyhloubeny čtyři tůně, které pomáhají zadržování vody v krajině. A nezapomínáme ani na návštěvníky – opravili jsme část cesty na modré turistické značce cestu na Vyskeř. Přístup ke kapličce nyní usnadní 70 stabilizovaných dřevěných schodů. Letos budeme v péči o zdejší přírodu samozřejmě pokračovat,“ uzavírá Jiří Klápště.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Policista roku 2023

11:44 Policie ČR: Policista roku 2023

V průběhu dnešního večera proběhl na Pražském hradě již 24. ročník prestižní ankety POLICISTA ROKU. …