Armáda ČR uzavírá kapitolu výcvikové mise EU v Mali

23.12.2022 17:17 | Tisková zpráva

K 31. prosinci 2022 Armáda ČR ukončí své bezmála desetileté působení v misi EUTM v západoafrickém Mali. Za tu dobu vycvičila více než 22 tisíc tamních vojáků a připravila na tři stovky armádních instruktorů.

Armáda ČR uzavírá kapitolu výcvikové mise EU v Mali
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Výcvikové misi EUTM naše armáda s úspěchem dokonce dvakrát velela. Česká republika opouští i zemi jako takovou, ke konci roku zde ruší svůj zastupitelský úřad. V pátek 16. prosince v poledne předal český brigádní generál Radek Hasala velení misi EUTM Mali svému španělskému nástupci, brigádnímu generálu Santiago Fernandez Ortiz-Repisovi. České působení ve výcvikové misi Evropské unie tím tak fakticky uzavřel. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v hlavním městě Bamako za přítomnosti desítek hostů včetně zástupců malijských úřadů, armády a diplomatů.

Stovky kurzů pro tisíce vojáků

Od svého vzniku v roce 2013 EUTM Mali uspořádalo pro široké spektrum odborností a hodností vojáků Malijských ozbrojených sil celkem 430 kurzů, které se v posledních letech zaměřily převážně na výcvik instruktorů, aby byla maximálně posílena soběstačnost malijské armády. Kurzy absolvovalo celkem 22 369 osob.

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45030 lidí

„S ohledem na vybudované schopnosti malijských ozbrojených sil plánovat a samostatně provádět vojenský i odborný výcvik splnila výcviková mise EU jeden z klíčových úkolů,“ zhodnotil českou účast brigádní generál Radek Hasala, velitel mise EUTM.

České velení mise poznamenala celá řada změn: „Vzhledem k vývoji v Mali a dosaženým schopnostem Malijských ozbrojených sil byl pozastaven veškerý operační výcvik malijských vojáků a mise se zaměřila zejména na vzdělávání, poradenství a specializovaný výcvik,“ upřesnil velitel Velitelství pro operace generálporučík Josef Kopecký s tím, že EUTM Mali v budoucnu čeká rozsáhlá vnitřní reorganizace, jejíž součástí bude centralizace sil v oblasti hlavního města a výrazné snížení počtu sil. „Hlavní úsilí mise se bude soustředit na strategické poradenství a vzdělávání,“ doplnil.

Zkušenost pro 1200 českých vojáků

Misí EUTM od roku 2013 do letošního prosince prošlo přes 1200 českých vojáků, někteří opakovaně a většina s předchozí zkušeností se zahraničním nasazením. Zpočátku zde působil početně skromný tým o zhruba čtyřech desítkách lidí, který se lety rozrostl na úkolové uskupení o 120 vojácích.

Část pracovala ve velení mise a na štábu, další zajišťovali ochranu velitelství mise EUTM v Bamako či výcvikového kempu v Koulikoro. Ostatní příslušníci české armády se pak ve spolupráci s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami podíleli na výcviku tamních ozbrojených sil. Brigádní generál Radek Hasala byl historicky druhým českým velitelem mise (21. června 2022 – 16. prosince 2022). Prvním byl brigádní generál František Ridzák, který misi velel od 12. června 2020 do 12. ledna 2021.

Podle generálporučíka Josefa Kopeckého česká účast v Mali potvrdila dobré jméno naší armády: „Za těch necelých deset let nasazení se nám podařilo splnit všechny úkoly, naši vojáci zde získali i několik cenných bojových zkušeností. V od Evropy zcela odlišném prostředí se zde vycvičila řada příslušníků Armády ČR, kteří prokázali, že jsou schopni pracovat v různých podmínkách a plnit různé úkoly.“

Sami vojáci pak angažmá v misi EUTM v Mali vnímají jako cennou zkušenost: „Být instruktorem a spolupracovat v mezinárodním prostředí při výcviku pro mne bylo obrovskou zkušeností. V Mali jsem strávil téměř rok, cvičil malijské vojáky různých úrovní - od vojínů až po kapitány. Vojáci za námi chodili s jasným cílem načerpat evropské znalosti a zkušenosti, které by následně mohli využít v praxi. Proto výcvik i spolupráce s nimi probíhala vždy bezproblémově a vojáci odcházeli ke svým jednotkám spokojeni," prozradil jeden z českých vojáků.

Sahel (Mali, Mauritánie, Senegal, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie) je dlouhodobě místo nejrychlejšího rozvoje teroristických skupin na světě, pro Českou republiku proto zůstává prioritou. „Jde o velmi neklidnou oblast, kterou si Evropa nemůže dovolit opustit. Nyní proto hledáme možnosti, jak dál působit v Sahelu či širším regionu západní Afriky,“ sdělila ministryně obrany Jana Černochová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…