ČEZ: I letos si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Lipno

20.01.2024 14:05 | Tisková zpráva

Během sedmi víkendů se budou moci lidé podívat 160 metrů pod hladinu Lipenské nádrže, do útrob unikátní vodní elektrárny Lipno I. Prohlídky jsou zdarma, zúčastnit se jich mohou maximálně šestičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. Celkově ČEZ připravil 112 prohlídek s kapacitou 672 míst. První začínají už 3. února. Včera energetici spustili registraci.

ČEZ: I letos si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Lipno
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Čtyři víkendy v únoru a tři víkendy v březnu. To jsou možnosti, kdy se lidé budou moci opět podívat do útrob vodní elektrárny Lipno I. Nejvýkonnější zdroj tzv. Vltavské kaskády ČEZ veřejnosti zpřístupňuje po čtyřech měsících. Loni ČEZ na prohlídku Lipna připravil 288 termínů, během kterých si jihočeskou vodní elektrárnu prohlédly dva tisíce lidí.

Anketa

Bude Donald Trump v listopadu zvolen prezidentem USA?

89%
6%
hlasovalo: 26592 lidí

„Po skončení loňských prohlídek jsme v říjnu avizovali, že bychom v nich rádi pokračovali i v roce 2024. Jsme rádi, že provozní situace elektrárny to umožňuje a že i letos se budou moci zájemci během února a března podívat do útrob nejvýkonnější vodní elektrárny Vltavské kaskády,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí infocentrem Skupiny ČEZ.

Prohlídka trvá přibližně hodinu a půl a návštěvníci opět budou chodit v šestičlenných skupinkách. V doprovodu průvodkyň se dostanou například k turbínám a generátorům nebo třeba k tříkilometrovému tunelu, kterým voda elektrárnu opouští poté, co vyrobila bezemisní elektřinu. Zúčastnit se mohou jen předem registrovaní návštěvníci starší 15 let. Měli by přitom být v dobré fyzické kondici a netrpět obavami z výšek a uzavřených prostor. Zájemci se mohou registrovat ZDE.

Lipenská elektrárna podle přízně počasí vyrobí ročně energii pro více než 30 tisíc jihočeských domácností. Je nejvýkonnějším zdrojem tzv. Vltavské kaskády, 1 kWh bezemisní elektřiny vyrobí z pouhých 2,7 kubíků vody. Její energetický význam je ale mnohem širší. Díky rychlému najetí na plný výkon 138 MW do 2,5 minuty a dálkovému ovládání významně pomáhá regulovat českou energetickou síť. ČEZ proto elektrárnu udržuje ve špičkové kondici. V letech 2012-17 prošla komplexní modernizací za 400 milionů korun, což přineslo zvýšení její spolehlivosti, růst efektivity o cca 4 % a úsporu milionů kubíků vody.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Úvodní slovo předsedy úřadu Petra Mlsny na Májové konferenci 2024

7:04 ÚOHS: Úvodní slovo předsedy úřadu Petra Mlsny na Májové konferenci 2024

Úvodní slovo předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny na Májové konferenci 2024.