ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance

28.01.2023 11:54 | Komerční článek

Do Jaderné elektrárny Dukovany letos ČEZ investuje přes 2,3 miliardy korun. To je téměř o půl miliardy víc než v uplynulém roce. Investice směřují především k zajištění plánovaného bezpečného a spolehlivého provozu nejméně do roku 2047.

ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Dukovany současně u všech čtyř bloků přechází na 16timěsíční palivové kampaně a plánují nabrat cca 100 nových zaměstnanců. 

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 42142 lidí

Modernizace Jaderné elektrárny Dukovany přijde ČEZ v letošním roce na 2,3 miliardy korun. Hlavním důvodem je obnova a modernizace výrobního i nevýrobního zařízení. "Vnímáme význam jaderné energetiky jako klíčového českého bezemisního zdroje. Investice proto směřují k zajištění nejméně šedesátiletého bezpečného provozu Dukovan i za cenu většího objemu prací v letošním roce,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Vyšší objem investic a prací se promítne i do delších odstávek v letošním roce. Časově i technicky nejnáročnějším projektem je podle ředitele elektrárny Romana Havlína unikátní projekt čištění parogenerátorů. „V loňském roce jsme ve spolupráci s kolegy ze společnosti Framatome jako první na světě vyvinuli a odzkoušeli metodu čištění, díky které dokážeme odstranit minerální nánosy uvnitř zařízení a zajistit tak předpokládanou životnost,“ vysvětlil Havlín. Parogenerátor je 12 metrů dlouhý tepelný výměník o průměru 3 m, ve kterém dochází k předání tepla primárního okruhu do sekundárního. Elektrárny Dukovanech má celkem 24 těchto parogenerátorů. Většina by měla v následujících letech projít unikátní metodou čištění.     

S počátkem roku postupně přechází provoz bloků z původních dvanáctiměsíčních palivových kampaní na šestnáctiměsíční. Provoz každého ze čtyř dukovanských bloků mezi odstávkami pro výměnu paliva se tak prodlouží o 4 měsíce, což významně zvýší efektivitu provozu s vazbou i na údržbu zařízení. Výroba bezemisní energie v Jaderné elektrárně Dukovany by tak měla být v letošním roce i přes plánované delší odstávky pro výměnu paliva v obdobné výši jako v loňském roce, kdy ČEZ se 14,727 TWh v Dukovanech dosáhl páté nejvyšší výroby.  

V nevýrobní části elektrárny pokračuje výstavba nové administrativní budovy, která souvisí s plánovaným nárůstem počtu pracovníků vyplývajícího z požadavků na provoz elektrárny. Budova by měla být hotová na počátku roku 2024.

V průběhu letošního roku chtějí energetici v Dukovanech přijmout cca 100 nových zaměstnanců. S náborem nových kolegů s převážně technickým zaměřením počítá ČEZ i v následujících letech. Důvodem je pokračující pozvolná generační obměna a příprava nových odborníků pro plánovanou výstavbu a provoz nového jaderného zdroje. Na počátku roku pracovalo v elektrárně 1508 zaměstnanců ČEZ, z toho 138 žen a jejich počet v provozu elektrárny každoročně narůstá. Už v příštím roce by Dukovany mohly mít na jedné z blokových dozoren první operátorku sekundárního okruhu v celé 38leté historii provozu elektrárny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…