Návrh se však setkal s kritikou. Předseda Svobodných Libor Vondráček označil tento krok za nezodpovědné prohlubování dluhu a připomněl, že Evropská unie již v roce 2020 přijala program Next Generation EU, v jehož rámci se zadlužila částkou 750 miliard eur. „Chceme další dávku! Máme absťák! Potřebujeme více dluhů a více půjček,“ komentoval ironicky Vondráček s tím, že předchozí masivní zadlužení podle něj vedlo pouze k neefektivním výdajům na „plakátovací kampaně, netransparentní nákupy a zelené i jiné euronesmysly“. Dále upozornil, že Evropská unie hospodářsky zaostává a její odpovědí na tento problém je další kolo zadlužování. „Kvůli hloupé unijní politice, která zahrnuje zdražování a gigantické zadlužování, má Unie dlouhodobě hospodářské problémy, jiné části světa ji ekonomicky předbíhají, a proto přišla s geniálním nápadem půjčit si ještě víc?“ uvedl.
Diskuse o veřejných financích se vede i v České republice v souvislosti se zavedením tzv. statusu umělce, který umožní až 1400 umělcům ucházet se o státní podporu. Prezident Petr Pavel zákon podepsal s tím, že podpora kultury je důležitá a že tento krok pomůže stabilizovat postavení umělců v době ekonomických výzev. Opatření bude stát rozpočet přibližně 126 milionů korun ročně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný