Filip (KSČM): Ještě poznámka k rozpočtu

03.12.2023 6:03 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k státnímu rozpočtu pro rok 2024

Filip (KSČM): Ještě poznámka k rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Když jsem před více než šesti lety (26. 10. 2017) zveřejnil svůj nesouhlas s tím, že stát ze svého rozpočtu koupil za půl miliardy korun s následnými dalšími náklady od firmy AGPI vepřín v Letech u Písku, strhl se poprask, cože jsem si to dovolil. Tehdejší ministr kultury Herman sdělil, že šlo o veřejný zájem, a tedy nevadí, že je cena mnohem vyšší než odhadní. Já se ptal, jestli je ve veřejném zájmu snižovat domácí zemědělskou produkci a jestli místo peněz na likvidaci nebylo možné vyhovět firmě AGPI a poskytnout jim jiné místo pro jejich práci a produkci.

Připomínám to ze dvou důvodů, jedním z nich je skutečnost, kterou zveřejnil za Agrární komoru ČR ve svém zhodnocení vývoje zemědělské produkce mezi lety 1990 a 2020 pan Ing. Z. Jandejsek, CSc. Ten na faktech prokazuje, že za třicet let poklesla produkce vepřového masa na necelých 38 procent (z 763 000 t/rok na 294 600 t/rok). Když stavy u prasnic, tedy možnosti příštího zvýšení produkce, jsou na 27,9 procenta, a můžeme tedy spíše počítat s dalším poklesem.

Anketa

Povedla se stávka ČMKOS?

77%
18%
hlasovalo: 10896 lidí

Obdobné to je u hovězího masa, pokles na 32,4 procenta (z 509 000 t/rok na 164 900 t/rok). Nechci zabíhat do podrobností, nakonec nejsem zemědělec. Ale mohl bych uvádět další dramatická čísla u poklesu produkce mléka v době, kdy v okolí probíhají vojenské konflikty a každý rozumný hospodář hledá způsob, jak být v co největší míře soběstačný, aby nebyl odkázán na dovoz, který může den ze dne být omezen nebo zcela zrušen. Zároveň s tím se snižuje i rostlinná výroba a výměra obdělávané půdy poklesla na 82,6 procenta. Místo polí máme sklady.

A to mluvím jen o produkci komodit, které jsou přirozené pro naše podnebné pásmo a u kterých jsme soběstační vždy byli. Jde jen o to, že zákon o státním rozpočtu buď podpoří soběstačnost, nebo ji podrazí. Ono to není o producírování se v kravíně bratra místopředsedy vlády, ono to je o tom, jestli soběstačnost vláda podpoří, nebo ji potopí.

Stejné to je u druhého důvodu, pro který svou úvahu píšu v souvislosti s přijímáním rozpočtu, a tím je podpora nebo útlum výroby. Vláda v prosazeném rozpočtu navýšila prostředky do armády, ale nikoli na nákup potřebných prostředků, které tady vyrábíme, ale na nákupy v zahraničí, abychom asi dali práci podnikům jiných států NATO včetně USA. Jenom ne doma, protože pro produkci našich podniků vláda nedělá nic. Pan prezident se sveze v rychlovlaku v Itálii, ale že by státní rozpočet počítal s podporu vysokorychlostních tratí u nás nebo s výrobou takových souprav, tak to v něm nenajdete.

Prostě státní rozpočet opět slouží spíše nadnárodním korporacím, místo aby něco přinášel vlastním občanům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Nerudová podporuje migraci do ČR

6:04 Okamura (SPD): Nerudová podporuje migraci do ČR

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Danuši Nerudové.