Hanzlíková (ANO): Je složité dát do jedné dávky dva systémy, které cílily na jiné skupiny a řešily jiné situace

26.03.2025 13:09 | Monitoring

Projev na 134. schůzi Poslanecké sněmovny dne 26. března 2025 k vládnímu návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

Hanzlíková (ANO): Je složité dát do jedné dávky dva systémy, které cílily na jiné skupiny a řešily jiné situace
Foto: Facebook
Popisek: Jana Hanzlíková

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

také velmi krátce se vyjádřím k tomuto tisku. Chtěla bych na začátek říct, že plně souhlasíme s obecnými principy tak, jak je tady představil pan ministr, což znamená zjednodušit a zpřehlednit systém nepojistných dávek a také samozřejmě podporovat a oceňovat rodiny, které se skutečně snaží svoji situaci zlepšit prací a zodpovědným přístupem k výchově dětí. Ale problém vidím v tom, a už jsem o tom hovořila při prvním čtení a v podstatě i při vzniku tohoto nápadu ještě na MPSV, a to, že je velmi složité dát vlastně do jedné dávky dva dávkové systémy, které historicky měly úplně jinou filozofii, cílily na úplně jiné skupiny a řešily jiné sociální situace. 

Je tedy logické, že po tomto spojení je problematické, a to se plně ukázalo při těch diskusích, především u majetkového testu. U toho původního návrhu jsem velmi kritizovala velmi úzce nastavenou skupinu zranitelných osob, protože pro ty zranitelné osoby to, že jsou tam takto vymezeny, bude do budoucna při výpočtu té dávky velmi důležité. Takže jsem ráda, že při těch diskusích a kulatých stolech, které po tom prvním čtení proběhly, skutečně MPSV na to reagovalo. A i my tam máme některé pozměňovací návrhy, které tuto věc zlepšují. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 3


Osobnost měsíce

MUDr. Miloslav Janulík

  • ANO 2011
  • poslanec
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Stačilo!): Vládne u nás propletenec organizovaného zločinu, miliardářů a lokajských politik

22:14 Prokop (Stačilo!): Vládne u nás propletenec organizovaného zločinu, miliardářů a lokajských politik

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke kauze Dozimetr.