Horská služba: S pochodněmi se ze Špičáku na Silvestra poběží

29.12.2022 13:29 | Tisková zpráva

S pochodněmi v rukou se z nejprudší české sjezdovky na šumavském Špičáku tentokrát nepojede na lyžích, ale poběží. Na sjezdovce Šance totiž není dostatek sněhu.

Horská služba: S pochodněmi se ze Špičáku na Silvestra poběží
Foto: Horská služba
Popisek: Horská služba, logo

„Poslední dva roky znemožnila konání této slavné tradice epidemie koronaviru. Letos už rozhodně chceme pokračovat a pevně věříme, že nedostatek sněhu nás nezastaví. Na 99 % s pochodněmi v rukou půjdeme,“ říká Michal Janďura, náčelník Horské služby na Šumavě.

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45030 lidí

Část nejprudší české sjezdovky, na které se jízda vždy tradičně koná, je aktuálně zcela bez sněhu. Sněhová pokrývka leží pouze v dolní části. Kvůli nedostatku sněhu se naposledy s pochodněmi běželo v roce 2019. Jízdou nebo seběhem s tradičním startem v 17:30 hodin se s uplynulým rokem pravidelně loučí členové Horské služby a šumavští lyžaři. Po dojezdu nebo běhu všichni lyžaři pozdraví zúčastněné diváky tradičním pokřikem.

„Hodně štěstí v novém roce, ať se Vám vše vydaří, to Vám přeje Horská služba a šumavští lyžaři!“ V cíli se pak vždy zapálí dřevěný letopočet uplynulého roku a nechybí ani ohňostroj. „Vůbec nyní nejsme schopni odhadnout účast. Určitě bude nižší, než kdyby se jelo na lyžích. Pochodně by mělo nést kolem 15 osob. Kolik se jich sejde dole, netuším. Každý je ale srdečně zván,“ doplňuje náčelník ze Šumavy Michal Janďura.

Tradice silvestrovského sjezdu na Špičáku sahá až do roku 1948, kdy byla na Šumavě založena Horská služba. Zvyk byl přerušen v roce 1951, kdy bylo zřízeno pohraniční pásmo. roce 1957 byl opět silvestrovský sjezd s pochodněmi obnoven a lyžaři startovali zhruba v polovině nynějších Šancí. Od roku 1972 se Šance začaly sjíždět celé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

13:55 ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

Během čtyř květnových víkendů se budou moci lidé podívat do útrob unikátního vodního díla, vybudovan…