INZERCE

Dodavatelů elektřiny je na trhu víc než dost, zákazník má možnost volby. Foto: Pixabay

Konkurence na energetickém trhu sílí. Po E.ON Energii jde s cenou elektřiny a plynu dolů také Centropol

Snížení cen elektřiny a zemního plynu pod vládou stanovený horní strop přišlo až nečekaně brzy – a přidávají se k němu další dodavatelé. Pouhý den po oznámeném zlevnění ze strany E.ON Energie se přidal také Centropol Energy. Pod úrovní stropu nabídne jak komoditní cenu elektřinu a plynu, tak i stálou měsíční platbu.

Podle vyjádření marketingového ředitele Centropolu Jiřího Matouška zaplatí stávající zákazníci v prolongaci za dodávku zemního plynu cenu o 10 procent pod vládním stropem, noví zákazníci budou mít cenu plynu nižší než strop o 8,5 procenta. U elektřiny bude od příštího týdne pro nové zákazníky k dispozici produkt Fixně Bez závazku, který do konce roku 2023 nabízí výhody neměnné ceny pod úrovní zastropování, a to v režimu doby neurčité.

„V naší komunikaci jsme slíbili, že jakmile to bude možné, naše ceny rádi upravíme směrem dolů. Ta chvíle nyní nastala a mě těší, že vydání nových ceníků s cenami pod vládním stropem mohu oznámit. Jsou účinné od 7. února,“ doplnil Jiří Matoušek.

Současný pozitivní vývoj na velkoobchodních trzích je výsledkem souběhu několika faktorů, mezi něž patří odpovědné nakládání s energiemi, mírná zima, nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a rychlé nahrazování dodávek zemního plynu z Ruska. Podle Matouška je pravděpodobné, že trend poklesu cen energií bude pokračovat.

Podle počtu zákazníků byl Centropol koncem loňského roku pátým největším hráčem na trhu s elektřinou a šestkou na trhu s plynu (více se dozvíte ve zprávě o rozdělení trhu).

Jako první z velkých to spustil E.ON

Pomyslnou cenovou válku zahájila ve čtvrtek společnost E.ON Energie, která plošně snížila ceny elektřiny a plynu pro stálé zákazníky pod vládou stanovený cenový strop. V případě elektřiny bude nová cena 6 procent pod cenovým stropem, u plynu bude nižší o 8 procent. Pro většinu zákazníků budou nové výhodnější ceníky platit od 15. února, u zbývajících pak od 1. března.

Nižší ceny získají všichni maloodběratelé, kteří nemají u E.ON Energie dlouhodobě zafixované ceny. Odhadem se jedná o 1,05 milionu zákazníků z řad domácností, podnikatelů a malých firem. Společnost tak navázala na nabídku z poloviny ledna, kdy nabídla energie pod cenovým stropem nově přicházejícím klientům.

Jak Ekonomický deník již dříve upozornil, ceny pod vládním stropem jako první nabídli menší dodavatelé – Fonergy a Vemex Energie. E.ON se přidal jako první z pěti hlavních hráčů na energetickém trhu. Krátce poté zareagovala společnost MND Energie, že také chystá zlevnění energií pro koncové zákazníky; podrobnosti o své nabídce zveřejní v úterý 7. února.

Státní rozpočet na tom ušetří

Snížení ceníků potěší nejen zákazníky, ale také správce státní pokladny. Jakmile komoditní cena elektřiny pro koncové zákazníky klesne pod 5000 korun a u plynu pod 2500 korun za MWH (bez DPH), tak už stát nemusí dotovat. Dnes už je tak prakticky jisté, že náklady na dotování elektřiny a plynu budou letos výrazně nižší než odhad ministerstva průmyslu z konce loňského roku, udávající částku až 200 miliard korun.

dtr