INZERCE

Zemní plyn. Ilustrační fotografie. Foto: innogy ČR

Konkurenční boj na trhu s plynem pomalu ožívá. Přispěl k tomu i lídr trhu innogy

Zamrzlý trh s energiemi se začíná pomalu rozjíždět. Přispěl k tomu i největší dodavatel plynu na českém trhu innogy, který v tomto týdnu zlevnil komoditní cenu plynu až o 10 procent oproti vládnímu stropu. Má to však jeden háček: nabídka je určena jen pro nové zákazníky a pro ty, kterým končí fixované smlouvy.

Podle oznámení společnosti innogy nový ceník zákazníkům garantuje na 12 měsíců cenu komodity o 250 korun nižší ve srovnání s cenovým stropem. Tedy 2250 korun místo stropových 2500 korun za megawatthodinu zemního plynu (bez DPH). „Zatím jsme obezřetní a zákazníkům stále nabízíme jen smlouvy na 12 měsíců a pak jim znovu nabídneme novou smlouvu podle aktuální situace,“ uvedl David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.

Díky této úpravě ceny se innogy Energie posunula mezi nejlevnější dodavatele na českém trhu – aspoň co se týká nově nabíraných zákazníků. Podle modelového propočtu, který se týká početnější domácnosti v rodinném domě se spotřebou 25 megawatthodin plynu ročně, lze ušetřit zhruba 7500 korun oproti vládnímu cenovému stropu. Aktuální srovnání dodavatelů „pod stropem“, vycházející z propočtu kalkulátoru cen na webu tzb-info.cz, vypadá následovně.

Dodavatelé plynu pod cenovým stropem

dodavatel a nabídkaroční náklady (Kč)pozn.
bezDodavatele (Naše energie)72 521spot
Eneka (Fix na měsíc)77 109spot
innogy (plyn Start 12)78 319nz
Fonergy (Standard78 350sz
innogy (fixace 22 až 36 měsíců)79 832nz
E.ON Energie (fixace na 2-3 roky)80 013nz
Vemex Energie81 650
MDI Energy82 554sz
zastropovaná cena85 882
Příklad: mimopražská domácnost se spotřebou 25 MWh plynu za rok. Poznámky: sz = jen stávající zákazníci, nz = jen noví zákazníci. Zdroj: tzb-info.cz

Nejlevnější jsou dnes nabídky odvozené od spotových cen na energetickém trhu, které v tabulce reprezentují firmy bezDodavatele a Eneka. Díky mírné zimě a snížené spotřebě je v posledních týdnech spotová cena výhodná, což ale nemusí platit navždy. Další problém je v tom, že vláda v rámci schválené cenové regulace fakticky zablokovala přechod na spotové ceny v případě dalších zájemců z řad domácností.

Nové ceníky s nabídkou pod cenovým stropem jsou dobrou zprávou jak pro zákazníky, tak pro státní rozpočet; na pro tyto smlouvy nebude stát muset vyplácet kompenzace. Ve stejné pozici jsou zákazníci s dříve uzavřenou fixací cen elektřiny či zemního plynu. Těch je poměrně dost – například jen v případě společnosti innogy má zafixovanou cenu na celý letošní rok zhruba 600 tisíc zákazníků.

Jak Ekonomický deník upozornil v polovině ledna, jako první stanovil cenu pod vládním stropem menší dodavatel Fonergy, a to v případě zemního plynu i elektřiny. Nutno dodat, že za tyto ceny dodává energie pouze stávajícím zákazníkům a nové zatím nepřijímá. Opačný přístup zvolila E.ON Energie, která před týdnem nabídla „podstropové“ ceny u nově uzavíraných smluv na dva až tři roky.

Plošné zlevňování ceníků však nelze v blízké době očekávat. Velcí i menší dodavatelé mají nakoupenou elektřinu a plyn na tento rok za extrémně vysoké ceny z minulého roku. Dokud tuto zásobárnu drahé energie zákazníci nespotřebují, tak se lepších cen zřejmě nedočkají. Pokud ovšem nezmění dodavatele.

David Tramba