Lest, padlo z Ruska k Trumpovi. Hloupost, pro změnu k Macronovi

12.03.2025 12:34 | Zprávy

„Jaderné zbraně nelze za žádných okolností omezit,“ říká ruský politolog a bývalý poradce Kremlu, Sergej Karaganov, pro noviny Moskevský komsomolec v reakci na úvahy Spojených států o snížení počtu jaderných zbraní. Jaderné odstrašování je dle jeho názoru nejlepší zárukou Ruské federace proti válce. Slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o odzbrojování odmítnul jako lstivá a popsal, proč návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na „jaderný deštník“ pro Evropskou unii považuje za „ponižující hloupost“.

Lest, padlo z Ruska k Trumpovi. Hloupost, pro změnu k Macronovi
Foto: YouTube/The White House
Popisek: Donald Trump při projevu 4.3.2025

Karaganov v reakci na otázku o omezení jaderných zbraní zdůraznil, že Spojené státy mají zájem na snížení počtu jaderných zbraní, protože to oslabuje jejich ekonomické a technologické výhody a demografickou převahu nad zeměmi jako je Rusko. „Tím, že nás Američané zatahují do trilaterálních a dokonce multilaterálních jednání, chtějí vrazit klín do našich vztahů se spřátelenou Čínou,“ soudí Karaganov.

Zároveň uznal, že menší počet jaderných zbraní je obecně přínosný, ale zdůrazňuje, že Rusko potřebuje dostatek jaderných zbraní, aby odstrašilo ostatní země od rozpoutání války proti Ruské federaci a jejím nejbližším spojencům. Za změnou ruské jaderné doktríny podle něj stojí právě potřeba zvýšit spoléhání na jaderné odstrašení. „Právě jsme se přesvědčili, že nepoužitím jaderného odstrašení v počátečních fázích ozbrojeného konfliktu jsme dosáhli toho, čeho jsme dosáhli na Ukrajině,“ dodává Karaganov v rozhovoru pro noviny Moskevský komsomolec.

„Na začátku loňského léta proběhla diskuse o potřebě zvýšit spoléhání na jaderné odstrašení a poté jsme změnili naši jadernou doktrínu a postoupili o několik příček na žebříčku eskalace jaderného odstrašení. To přesvědčilo naše protivníky o naší ochotě použít jaderné zbraně,“ uvádí Karaganov, že právě změna doktríny posloužila jako výstraha protivníkům o ruské ochotě použít jaderné zbraně.

Poukázal dále také na to, že po změně doktríny se změnila i rétorika USA. Původně Spojené státy tvrdily, že Rusko jaderné zbraně nikdy nepoužije, což by jim umožnilo pokračovat ve válce „až do posledního Ukrajince a do vyčerpání Ruska“. Po ruské změně doktríny však začaly Spojené státy hovořit o nutnosti vyhnout se třetí světové válce a zastavit eskalaci. „Škoda že jsme jaderný odstrašující mechanismus nespustili dříve, pak bychom dosáhli vítězství dříve,“ tvrdí Karaganov.

Už během Bidenovy administrativy si podle ruského politologa Spojené státy uvědomily, že válku s Ruskem nemohou vyhrát. „Máme řadu lidí, kteří byli vychováni v americkém ideologickém rámci a kteří jsou pro jakékoli odzbrojení, kteří budou Trumpovým slovům věřit. Jsou však klamem. Jsou to lsti,“ říká Karaganov.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
doc. Břetislav Rychlík byl položen dotaz

Proč hlavně zástupci této vlády pořád mluví o vážnosti mezinárodní situace?

Není podle vás snad NATO zárukou nejen naší bezpečnosti? Nebo je tu podle vás i přesto válka na spadnutí? A druhá věc, o jaké společné obraně Evropy to mluvíte. Ono něco takového existuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 5


Osobnost měsíce

Karla Maříková

  • SPD
  • poslankyně
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

USA odstoupili, nebo nedodržovali smlouvy o odzbrojení a tak nemá cenu něco domlouvat co se nedodrží, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 12.03.2025 13:43:20
Počet jaderných zbraní v poměru Rusko USA + NATO země by musel být stejný, ale to není, protože NATO by mělo zbraní více. USA chce určovat Čně kolik může mít jaderných zbraní a ro přitom nají v Číně jen 25% počtu USA. A nejde jen o počty ale kde ty jaderné zbraně jsou, Příkladně v Norsku, Nizozemí, Německu Francii a Polsko požadovalo po USA jaderné braně sice pod kontrolou USA ale přesto jsou hned u Ruska. Navíc USA pořád posiluje počty vojáku a techniky blíž a blíž Rusku. Rusko má oprávněné obavy o svou bezpečnost. Podotýkám že nejsem rusofil, dezolát jen posuzuji situaci.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Pojďme se přestat bát. Přestaňme platit.“ Rajchl burcoval lidi v Nepomuku

16:50 „Pojďme se přestat bát. Přestaňme platit.“ Rajchl burcoval lidi v Nepomuku

„Přestaňme platit za emisní povolenky a držet se mantry klimatických změn. Europudlík Petr Fiala si …