Karaganov v reakci na otázku o omezení jaderných zbraní zdůraznil, že Spojené státy mají zájem na snížení počtu jaderných zbraní, protože to oslabuje jejich ekonomické a technologické výhody a demografickou převahu nad zeměmi jako je Rusko. „Tím, že nás Američané zatahují do trilaterálních a dokonce multilaterálních jednání, chtějí vrazit klín do našich vztahů se spřátelenou Čínou,“ soudí Karaganov.
Zároveň uznal, že menší počet jaderných zbraní je obecně přínosný, ale zdůrazňuje, že Rusko potřebuje dostatek jaderných zbraní, aby odstrašilo ostatní země od rozpoutání války proti Ruské federaci a jejím nejbližším spojencům. Za změnou ruské jaderné doktríny podle něj stojí právě potřeba zvýšit spoléhání na jaderné odstrašení. „Právě jsme se přesvědčili, že nepoužitím jaderného odstrašení v počátečních fázích ozbrojeného konfliktu jsme dosáhli toho, čeho jsme dosáhli na Ukrajině,“ dodává Karaganov v rozhovoru pro noviny Moskevský komsomolec.
„Na začátku loňského léta proběhla diskuse o potřebě zvýšit spoléhání na jaderné odstrašení a poté jsme změnili naši jadernou doktrínu a postoupili o několik příček na žebříčku eskalace jaderného odstrašení. To přesvědčilo naše protivníky o naší ochotě použít jaderné zbraně,“ uvádí Karaganov, že právě změna doktríny posloužila jako výstraha protivníkům o ruské ochotě použít jaderné zbraně.
Poukázal dále také na to, že po změně doktríny se změnila i rétorika USA. Původně Spojené státy tvrdily, že Rusko jaderné zbraně nikdy nepoužije, což by jim umožnilo pokračovat ve válce „až do posledního Ukrajince a do vyčerpání Ruska“. Po ruské změně doktríny však začaly Spojené státy hovořit o nutnosti vyhnout se třetí světové válce a zastavit eskalaci. „Škoda že jsme jaderný odstrašující mechanismus nespustili dříve, pak bychom dosáhli vítězství dříve,“ tvrdí Karaganov.
Už během Bidenovy administrativy si podle ruského politologa Spojené státy uvědomily, že válku s Ruskem nemohou vyhrát. „Máme řadu lidí, kteří byli vychováni v americkém ideologickém rámci a kteří jsou pro jakékoli odzbrojení, kteří budou Trumpovým slovům věřit. Jsou však klamem. Jsou to lsti,“ říká Karaganov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.