Letiště Praha pokračuje ve snižování emisí. Motivuje k tomu také své partnery

22.12.2022 21:20 | Tisková zpráva

Letiště Praha zapojuje své obchodní partnery do snižování emisí oxidu uhličitého. Už v roce 2010 se zapojilo do iniciativy Airport Carbon Accreditation (ACA), která pod záštitou Mezinárodního sdružení letišť (ACI), nezávisle hodnotí světová letiště a oceňuje jejich úsilí ve snižování uhlíkové stopy.

Letiště Praha pokračuje ve snižování emisí. Motivuje k tomu také své partnery
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Letiště Praha letos znovu obhájilo certifikát 3. úrovně, který se vyznačuje právě zapojením partnerů – leteckých společností, nájemců, dodavatelů cateringových služeb a dalších. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45030 lidí

„V loňském roce jsme se díky úsporným opatřením dostali ke snížení emisí o 72 procent oproti roku 2009. Počítáme s tím, že uhlíkové neutrality dosáhneme do roku 2030 a čisté uhlíkové neutrality do roku 2050. Víme však, že před námi není jednoduchá cesta. Celých 85 procent emisí totiž tvoří emise třetích stran – tedy našich dodavatelů a leteckých společností. Proto ke snižování emisí motivujeme také je,“ říká Soňa Hykyšová, ředitelka pro oblast životního prostředí, udržitelnosti a ESG Letiště Praha.

Samotná motivace dodavatelů a partnerů probíhá různými způsoby. Letiště Praha pořádá pro dopravce soutěž TOP Sustainable Airline, ve které kromě hluku a emisí sleduje rovněž přístup celé aerolinky k udržitelnosti. Letecké společnosti tak mají motivaci nasazovat na linky do Prahy nová moderní letadla, která mají nižší emise i hlukovou zátěž. K úspoře emisí navíc dochází i díky změně odletových postupů, které vstoupily v platnost během pandemie onemocnění Covid-19.

Zapojují se i dceřiné společnosti

V současné době probíhá příprava infrastruktury pro přechod na elektrický pohon pozemní letištní techniky Czech Airlines Handling. Ke snižování uhlíkové stopy jsou motivování rovněž zaměstnanci Letiště Praha například v rámci projektu Do práce na kole.

Letiště Praha snižuje CO2 v průměru o tři až pět tisíc tun ročně. Zásluhu na tom mají zavedená úsporná opatření, jako jsou využití úsporných LED žárovek, výměna chladicích jednotek, kotlů a hořáků za efektivnější, využití odpadního tepla na čistírně odpadních vod a další. Od roku 2019 využívá také zelenou elektřinu prostřednictvím tzv. záruk původu elektřiny vyrobené z?obnovitelných zdrojů, kterou nabízí i dceřiným společnostem a nájemcům.

Hlavním cílem programu Airport Carbon Accreditation je podpořit provozovatele letišť v jejich snahách snižovat emise skleníkových plynů vznikajících z různých letištních činností. Program sdružuje stovky letišť po celém světě, která mapují svoji uhlíkovou stopu a realizují postupy k jejímu snížení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…