Lidl, Kaufland, Němci. O 20 Kč dražší máslo... Už to nelze utajit

11.04.2023 10:11 | Analýza

České mlékárny nakupují mléko levněji než v Německu, přesto je dovozové máslo o 10 Kč, 20 Kč levnější, podivuje se už i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). A proč? Zahraniční markety si dle ministra na české máslo dávají větší obchodní přirážky. Dodejme, že německé firmy kontrolují markety Billa, Penny Market, Kaufland, Lidl a Globus. „Nejsou férové, zákazníky se snaží obalamutit kvazislevami, možná je mají za méněcennější, než v zemi, kde sídlí jejich centrála,“ řekl dokonce ministr. A je zle. Dle zástupce obchodníků Prouzy za drahé potraviny mohou naopak čeští zemědělci. S tím souhlasí i profesorka Nerudová.

Lidl, Kaufland, Němci. O 20 Kč dražší máslo... Už to nelze utajit
Foto: Václav Fiala
Popisek: Máslo v Globusu

Kvůli růstu cen potravin již několikrát doporučil Čechům zvážit nákup v sousedním Polsku ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček a v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News upozornil, že už nejde o úsporu, kterou by pocítili jen obyvatelé příhraničních oblastí, ale nakupovat v Polsku se dle něj už vyplatí i Pražanům.

„Já to vidím hlavně z pohledu lidí. Chci, aby se lidem ušetřilo v rodinných rozpočtech a v Polsku je to teď skutečně výhodnější,“ vysvětloval, proč i ze své pozice poradce premiéra takto radí lidem, aby raději na velké nákupy odcestovali do sousedního státu, byť ví, že „je to špatně, že se nenakupuje tady a neodvádějí se daně“.

Polsko sice – stejně jako Česko – bojuje s vysokou inflací a cenová hladina tam v únoru meziročně vzrostla o 18,4 procenta, přičemž potraviny meziročně zdražily přibližně až o 20 procent, nákupy se Čechům stále v sousední zemi značně vyplatí i kvůli tomu, že se tamější vláda rozhodla krotit růst cen prostřednictvím daňových úlev a v zemi od začátku loňského roku minimálně až do konce června roku letošního zavedla nulovou daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny.

Právě DPH je v Česku naopak dlouhodobě nejvyšší ze všech zemí střední Evropy a daňové zatížení obyvatel v tomto ohledu předčí i mnohé nejbohatší západní země včetně Lucemburska či Německa.

Podle Křečka ovšem Česko – vzhledem k rekordním schodkům státního rozpočtu v posledních letech – aktuálně nemá příliš možností občanům pomáhat prostřednictvím daňových úlev tak, jak to dělají vlády některých jiných států. „Rád bych řekl, ať snížíme nebo zrušíme DPH na potraviny, ale my jsme bohužel v této chvíli v situaci, kdy je státní rozpočet tak vybraný, že kdybychom podsekávali další příjmy státního rozpočtu, tak se dostaneme do situace, kdy stát začne finančně kolabovat,“ nastínil s tím, že by že řešením situace mohlo být více kontrol u velkých zemědělců, aby konkurenční prostředí skutečně fungovalo a nemohla se zneužívat tržní síla. Zatím dle něj však lidem nepomůže nic jiného, než že jednou týdně vyjedou „nakoupit jinam“.

Změna DPH se chystá, rodinné rozpočty ovšem nepotěší

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle informací České televize na úpravě DPH přesto pracuje, jeho návrh reformy daně z přidané hodnoty však zřejmě české občany nepotěší.

Návrh, o němž se chystají jednat vládní strany, totiž počítá s tím, že by se DPH u potravin a nealkoholických nápojů i v Česku mohlo trvale snížit ze současných 15 na 14 procent, s úsporou ale počítat nelze.

Zatímco potraviny mohou zlevnit „až“ o 1 procento DPH, zdraží obří paleta dalších nezbytných statků, jelikož Ministerstvo financí plánuje přesun ze současné 10procentní sazby DPH do 21procentní sazby u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Zvýšit DPH z 10 na 14 procent pak chce ministerstvo například u léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 20


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Prouza a Nerudová - asi jako Mat a Pat., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebříza , 11.04.2023 13:08:23
Prouza je dlouhodobá, hltavě sající, naprosto zbytečná pijavice. Neslyšel jsem ani jednou o jeho pozitivním počinu v tom obchodním, velkoprodejním, rabatovém chlívku. Jen samé výmluvy. A Nerudová ještě za ty podvody s doktorskými tituly ještě nesedí ??? Aha, ona nic, ona muzikant ?

|  12 |  0

Další články z rubriky

Lavrov o Západu: Chystají novou válku. S Německem, Francií a Británií v čele

4:44 Lavrov o Západu: Chystají novou válku. S Německem, Francií a Británií v čele

„Donald Trump navrhl vrátit se k normálnosti a zastavit idiotský postoj, který byl ostudou pro ameri…