Milan Knížák: Umění není demokratické

25.03.2023 11:31 | Glosa

Je mě spousta let a patrně nestačím tempu doby… Stojím na místě a rozhlížím se do všech stran, nejvíce dozadu. Podařilo se mě v životě sesbírat hromadu střípků vzdělání a zkušeností. Cítím se osamělý a uvítal bych přesvědčivá umělecká gesta, ale většinu toho s čím se setkávám, k životu nepotřebuji. Současné umění a umělci mě nudí.

Milan Knížák: Umění není demokratické
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Je třeba zdůraznit, že tvořit i vnímat umění je dar. Žádným vzděláním, žádnou informovaností, žádnými eskamotérskými kousky ani technickými vymoženostmi ho nelze nahradit. Společenským úsilím, všeobecnou podporou a využíváním, (zneužíváním) tzv. uměleckých prostředků se umění stává stále zbytečnějším. Jako by zevšednělo. Všechno je POP, všechno můžeme získat, s každým se můžeme potkat, všechno můžeme poznat, ale vše se děje především ve virtuálním prostoru, který se nám neoddělitelně míchá s realitou. Chybí podání ruky, nadšené objetí, uvěření. Chybí stabilita ducha, smysl pro čest a „dobré staré mravy“. Přijímáme spousty zákonů poněvadž se bojíme, že nic dohodnutého neplatí a doufáme, že nás zákony zachrání. Chybí svoboda, svoboda ducha, svoboda pokory i svoboda vzdoru. Hovoříme jen o lidských nárocích, o lidských povinnostech se mlčí.

Umění je dar, který dostává málokdo. V současném světě je všeho moc. Umění je zbytečně propagováno a používáno jako alibi. Umění není demokratické. Je elitní, vrtošivé, bláznivé až nesmyslné, ale i zázračné až božské. Umění není zábavou (i když může být zábavné) umění může být vším (a vše může být uměním), ale je třeba si uvědomit, že čím více svobody, volnosti, bezuzdnosti, čím více prostředků … tím rapidněji vzrůstá potřeba osobní odpovědnosti. Umění učí člověka žít, ale ne jako ve škole předáváním informací, jen jakýmsi zjevením, kterému někdy říkáme zázrak.

Publikováno se svolením autora z webu https://www.milanknizak.com.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…