Miroslav Novák: Pod 10 % inflace bychom se mohli dostat v létě

12.03.2023 7:29 | Komentář

V průběhu dalších měsíců lze očekávat pozvolné zpomalování inflace a pod 10 % bychom se mohli dostat v létě. Zároveň je třeba zmínit, že vysoko inflační prostředí v domácí ekonomice zatím přetrvává.

Miroslav Novák: Pod 10 % inflace bychom se mohli dostat v létě
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Po inflační smršti na začátku letošního roku došlo v únoru k výraznému zvolnění spotřebitelské inflace na meziměsíční bázi. Hlavním důvodem byla stabilizace cen energií, když po lednovém skoku na cenové stropy u elektřiny i zemního plynu nemají energie prostor k dalšímu růstu. V meziročním srovnání jsou samozřejmě ceny energií výrazně vyšší.

Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu konkrétně vzrostly o 0,6 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 16,7 % z lednových 17,5 %. Prognóza České národní banky (ČNB) pro únor počítala s meziročním růstem inflace o 16,5 %. Lehce vyšší růst meziroční inflace oproti prognóze ČNB však podle mě nepředstavuje pro centrální bankéře významnější změnu v náhledu na stabilitu úrokových sazeb.

K meziměsíčnímu růstu cenové hladiny v únoru přispívaly primárně oddíly rekreace a kultura, kde byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami a potraviny, kde došlo především k mediálně hojně probíranému zdražení zeleniny. Zdražovalo se však i v oddílu doprava a to s ohledem na vyšší ceny pohonných hmot, či v oddílech bytové vybavení a stravování.

V meziročním srovnání byly v únoru hlavními zdroji růstu cenové hladiny opět oddíly bydlení s energiemi a potraviny, které se dohromady podílely na růstu inflace téměř ze dvou třetin. Meziročně však byla až na výjimky dražší většina položek spotřebního koše. K dalšímu zvolnění meziroční cenové dynamiky došlo v únoru u imputovaného nájemného, což se kladně promítá do zpomalování jádrové inflace. Rovněž pokračuje snižování tempa růstu cen pohonných hmot.

V průběhu dalších měsíců lze očekávat pozvolné zpomalování inflace a pod 10 % bychom se mohli dostat v létě. Zároveň je třeba zmínit, že vysoko inflační prostředí v domácí ekonomice zatím přetrvává. V souhrnu za celý letošní rok se může růst cenové hladiny pohybovat kolem 10 % (riziko odhadu je vysoké). Rizikem pro pomalejší ústup inflace z vysokých hodnot je sekundární inflační vlna, když v návaznosti na vysoké ceny energií a zvyšování mezd může docházet k dalšímu zdražování a testování toho, co spotřebitel snese. Příkladem jsou např. telekomunikační služby. Určitým rizikem pro pozvolnější ústup inflace jsou i přetrvávající cenové tlaky ve výrobě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla