Na ambasádách se do seznamu pro prezidentské volby zapsalo 14.370 Čechů

27.12.2022 6:30

Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro lednové prezidentské volby zapsalo 14.370 Čechů. Informovalo o tom na webu Ministerstvo zahraničí. Další lidé v zahraničí mohou přijít volit s voličským průkazem, podle úřadu jich budou řádově tisíce.

Na ambasádách se do seznamu pro prezidentské volby zapsalo 14.370 Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

V roce 2018 odevzdalo v cizině v prvním kole prezidentské volby platný volební lístek 12.463 Čechů. Nejvíce hlasů obdržel bývalý předseda Akademie věd a nynější senátor Jiří Drahoš, přes 45 procent. V druhém kole volilo 17.507 českých občanů, přes 90 procent jejich hlasů získal Drahoš v souboji s celkově vítězným Milošem Zemanem.

Ve sněmovních volbách v roce 2017 volilo v cizině zhruba 10.500 českých občanů, v loňských hlasovalo na ambasádách 13.236 lidí.

Občané dlouhodobě žijící v zahraničí, nebo ti, kteří budou v zahraničí volit jednorázově, se mohli do zvláštního seznamu voličů vedeného velvyslanectvím či generálním konzulátem nechat zapsat do 4. prosince.

Nejvíce zapsaných voličů je podle ministerstva v Londýně, a to 1325 občanů, dále v Bruselu (1028 lidí), Bratislavě (619) a v Bernu (600 občanů). Následují Sydney, Paříž či New York.

Favority lednové prezidentské volby jsou podle průzkumů bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Dále kandidují poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…