„Nutná obrana“. Soud osvobodil Ukrajince z brněnské přehrady

22.03.2024 12:18

Ukrajinec Roman Rohozin obžalovaný v kauze loňské smrti Roma u přehrady v Brně si může oddechnout. Soud konstatoval, že šlo o případ nutné obrany, nikoli o trestný čin zabití.

„Nutná obrana“. Soud osvobodil Ukrajince z brněnské přehrady
Foto: Twitter
Popisek: Kamarád zabitého Roma Nikolase pronáší projev na pietním shromáždění v Brně

Obžalovaný Ukrajinec Roman Rohozin tvrdil, že nešlo o vraždu, ale sebeobranu, kdy se dostal do potyčky se skupinou Romů. Ty předtím okřikl v tramvaji za to, že byli hluční a že uvnitř vozu kouřili. Kamarádi zabitého Nicolase Z. u soudu přiznali, že Ukrajince napadli, protože je údajně vyprovokoval, informuje server iDNES.cz.

Dva muži, kteří v tomto případu figurují v roli svědků, Erik Dvořák a Milan Danko, dostali podmínku za výtržnictví loni v prosinci.

„Nastupuje zásadní otázka, kterou musí vyřešit tento soud. Zda obžalovaného jednání bylo v rozmezí nutné obrany. Lze předpokládat, že u Rohozina převládal pocit nebezpečí a překvapení. Nedomnívám se ale, že by jeho jednání šlo podřadit pod paragraf nutné obrany,“ prohlásil státní zástupce Bejšovec v závěrečné řeči před trestním senátem brněnského krajského soudu, že použití smrtící zbraně bylo nepřiměřené.

Způsob obrany, který Rohozin použil, označil za „absolutně nepřiměřený“. Státní zástupce mimo jiné poukázal na to, že bezprostředně po útoku Rohozin například ukazoval prsty gesto V, tedy vítězství. „Jeho stav neodpovídal těžkému zbití. Útoku čelil, to bezpochyby, ale mohl použít například batoh jako štít před údery,“ řekl v závěrečné řeči Bejšovec.

Advokát Rohozina Martin Halahija pro klienta navrhl zproštění viny, šlo podle něj o nutnou sebeobranu. „V celém světě není normální, když skupina lidí napadne jednoho člověka. Každý člověk má právo sám sebe bránit. Pokud by mi dali jednu jedinou možnost utéct, odejít, pokud by mě nezbili tak silně, pokud bych se necítil ohrožený na životě, tato tragédie by se nestala,“ řekl Rohozin.

Brněnský krajský soud vynesl rozsudek v pátek dopoledne a dal za pravdu obhajobě. Uznal, že Rohozin se mohl cítit ohrožn na životě. A tudíž se mohl bránit.

„Jednání, jak bylo prokázáno, nevykazuje znaky trestného činu. Skutek se stal jinak, než je popsáno v obžalobě," uvedla předsedkyně senátu Dita Řepková. Na její slova upozornila ČTK.

Incident z brněnské přehrady zaujal v červnu 2023 především informací o pachateli, že je z „východní země“. Následně se stal prvním z řady střetů mezi Ukrajinci a Romy, které rozvířily debatu o bezpečnosti soužití různých národnostních a etnických skupin v ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

UKRAJINEC - není zločinec, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJokop , 22.03.2024 15:38:57
ZRŮDNOST ČESKÝCH SOUDŮ NEMÁ HRANICE. Zločinost ugrošů povýšena na beztresnost. A tet ho ještě pozvat na HRAD ZA BOLŠEVIKEM a udělat si s ním selfíčka. VRAH JE VŽDY JEN SPROSTÝ VRAH.

|  7 |  0

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …