O čem se mlčí? Mám obavy, kam směřuje digitalizace, přiznal šéf Svobodných

08.04.2023 13:45 | Ze sítí

Libor Vondráček, předseda Svobodných, má strach z povinné digitalizace. Svůj strach odůvodňuje varováním, že digitalizace může být dobrý sluha, ale zlý pán. Obává se také, že můžeme dospět i k čipování lidí. Na vládu Petra Fialy (ODS) se proto obrátil s výzvou.

O čem se mlčí? Mám obavy, kam směřuje digitalizace, přiznal šéf Svobodných
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Svobodných Libor Vondráček

Předseda Svobodných Libor Vondráček vystoupil v internetovém pořadu O čem se mlčí. Promluvil o tématu, o kterém se v poslední době mluví na sto způsobů. Od počátku roku se řeší, zda je v pořádku nařizovat podnikatelům posílat daňová přiznání přes datové schránky, a zda je v pořádku neustále vyzdvihovat digitalizaci služeb České pošty.

Libor Vondráček dal najevo, že z nucené digitalizace má obavy, neboť se domnívá, že „digitalizace může být dobrý sluha, ale zlý pán“.

„Když ta digitalizace je v podstatě povinná, nějakým způsobem se nám diktuje, tak mám právě obavu, na co takové informace potřebuje ten systém. Proč třeba v EU chtějí vědět, jakou aktuálně máme spotřebu. Protože nová auta musí taková data reportovat. A tak se trochu děsím, že někteří politici se jezdí učit řídit společnost do Číny,“ upozornil na slova dnes již bývalého prezidenta Miloše Zemana, který řekl, že se přijel do Číny poučit, jak stabilizovat společnost. „A bojím se toho, že ten sociální kredit, který z Číny už známe, by mohl být zaváděn i u nás,“ zvedl Vondráček varovný prst.

„Proto si myslím, že občané by měli mít právo, právo zachované v Ústavě, jednat se státem jinými než elektronickými prostředky. A také mají právo neponechávat digitální údaje v rukou státu,“ rozváděl dál myšlenku.

Do budoucna se obává i možného čipování lidí. Je přesvědčen, že každý čip, který bude možné implementovat, by měl mít na sobě nálepku s nápisem „pozor, někdo vás může sledovat“.

„Tak jako se na každé krabičce cigaret píše, že kouření škodí zdraví, tak já se tedy ptám, proč ti, kteří nás chrání před kouřením, se nás nesnaží chránit i před šmírováním." V této souvislosti varoval, že stát prostřednictvím datových schránek získá o občanech nové informace. Navíc se může stát, že data někdo zcizí, případně mohou být zneužita, myslí si předseda Svobodných.

Do třetice se obává toho, že sociální sítě ovlivňují politickou situaci v různých zemích, protože jedny názory propagují a jedny názory potlačují. „A mrzí mě, že zrovna česká eurokomisařka se podílí na tomto,“ zmínil Věru Jourovou, jejímž úkolem je sledovat dodržování zásad právního státu v jednotlivých členských státech EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

4:46 Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

„Fotit se s cedulkou ‚Slovákům vstup zakázán‘ a potom se předvádět ve slovenském dresu může jen čist…