Odboráři z ČMKOS budou na sněmu rozhodovat o postupu proti vládnímu balíčku

30.05.2023 6:30

Odboráři a odborářky z Českomoravské konfederace odborových svazů budou dnes v Praze jednat o dalším postupu proti konsolidačnímu balíčku.

Odboráři z ČMKOS budou na sněmu rozhodovat o postupu proti vládnímu balíčku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Středula

Na protest proti vládním návrhům opatření k ozdravení státních financí vyhlásily svazy před dvěma týdny stávkovou pohotovost a hrozí generální stávkou. Plány kabinetu předáci kritizují. Podle nich míří proti zaměstnancům a jejich rodinám i proti důchodcům. Odborová konfederace přišla s vlastním návrhem 12 kroků. Mezi nimi je zrušení daňových změn z posledních let či obnova EET.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů. V Praze dnes budou o postupu rozhodovat předáci všech svazů a delegáti organizací z celé republiky. Odboráři vyzvali kabinet k jednání. Kritizovali ho za to, že s nimi o záměrech předem nedebatoval a na zaslání připomínek k novelám téměř šesti desítek zákonů dal jen pět pracovních dnů.

Odbory se staví proti chystaným změnám daně z přidané hodnoty (DPH), obnovení nemocenského pojištění u zaměstnanců či rušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Místo toho navrhují obnovení EET a zrušení daňových a odvodových změn z posledních let. Škrtly by nižší odvody u kratších úvazků, zvýšení paušálů či loss caryback, tedy zpětné uplatnění daňové ztráty. Celkem přínos svých 12 opatření spočítali mezi 151,5 až 163,5 miliardy korun.

Podle ministerstva financí nemají propočty odborů oporu v ekonomické realitě. Zpochybňují je i někteří ekonomové. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že odborářské návrhy jako obnovení EET nejsou realistické a konsolidaci veřejných financí by nezajistily.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…