Ombudsman: Olomoucký stavební úřad opakovaně chybuje možné obstrukční jednání stavebníka

18.06.2023 16:44 | Tisková zpráva

Průtahy a další pochybení provázely podle ombudsmana jednání stavebního úřadu olomouckého magistrátu v případě několika nepovolených staveb pro koně na Prostějovsku. Protože se magistrát neřídil navrženými doporučeními, rozhodl se ombudsman o svém šetření informovat nadřízený Krajský úřad Olomouckého kraje i veřejnost.

Ombudsman: Olomoucký stavební úřad opakovaně chybuje možné obstrukční jednání stavebníka
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Podle zjištění ombudsmana olomoucký magistrát nevyhodnotil, jestli jednání stavebníka v řízeních o odstranění nebo dodatečném povolení černých staveb představuje zneužití práva v podobě záměrného oddalování rozhodnutí, takzvaných obstrukcí.

Této možnosti přitom nasvědčuje celá řada skutečností: stavebník opakovaně podává žádosti o dodatečné povolení. Ty pak bere zpět, například ve chvíli, kdy obdrží negativní závazné stanovisko orgánu územního plánování. Ve svých žádostech stavebník také označuje stejné stavby jinými názvy a snaží se stavební úřad přesvědčit, že jeho „černé“ stavby žádné povolení nevyžadují.

„S obstrukčním jednáním „černých“ stavebníků se v našich šetřeních setkáváme bohužel poměrně často. Uvítal bych, kdyby stavební úřady dokázaly takové jednání v konkrétních kauzách pojmenovat a postupovaly v souladu se závěry soudů. Ty už v obdobných případech vytvořily poměrně bohatou judikaturu, jak obstrukcím zabránit,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

V aktuálním případě olomouckého magistrátu upozornění a doporučení ombudsmana nepomohla. Úřad znovu několik měsíců v řízení o odstranění stavby nikam nepostoupil. Ombudsman proto na své šetření upozornil Krajský úřad Olomouckého kraje. Ten by měl dosavadní postup podřízeného stavebního úřadu posoudit a zvážit možné kroky k nápravě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…