Orbánova strategie rozdrcena hlasem z USA. Padlo srovnání s Nixonem

07.02.2023 16:53

V rámci krocení růstu cen se v Česku v loňském roce mnohokrát skloňovalo Maďarsko a tamní přístup boje s inflací, který se rozhodl vést kabinet premiéra Viktora Orbána za pomoci cenových stropů či přerozdělování. Nakolik byla tato strategie úspěšná, se mimo problémy se zásobováním například u pohonných hmot ukazuje také na růstu inflace, která je v Maďarsku nejvyšší z celé Evropské unie. Některé základní potraviny se oproti roku 2017 v zemi zdražily i čtyřnásobně.

Orbánova strategie rozdrcena hlasem z USA. Padlo srovnání s Nixonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21900 lidí
Maďarsko pod vedením Viktora Orbána se podle komentáře novinářky Tiany Loweové na serveru Washington Examiner do ekonomických problémů dostalo proto, jelikož se ukázalo, že jsou Orbánovy znalosti ekonomie „opravdu chabé“, a maďarský premiér tak podle ní až nyní zjišťuje – stejně jako dříve americká administrativa prezidenta Nixona –, že vláda nemůže zkrotit inflaci pomocí kontroly cen.

Maďarsko se aktuálně potýká s rekordní inflací, která se již ke konci roku blížila k pětadvaceti procentům, a země se tak potýká s největším růstem cen z celé Evropské unie.

Poté, co kvůli nedostatku pohonných hmot vyvolanému cenovými stropy Orbánovy vlády padlo zastropování a zničehonic přes noc benzín a nafta v Maďarsku v loňském roce drasticky zdražily a převýšily i ceny v okolních zemích, se situace příliš neustálila a mnozí Maďaři teď raději jezdí tankovat do sousedních států, kde rovnou raději z důvodu zdražujících potravin i nakupují.

Loweová připomíná, že 24procentní inflace v Maďarsku vyvolala u tamní centrální banky reakci v podobě růstu nominální úrokové sazby na 13 %, přičemž však stejně jako v České republice reálné úrokové sazby zůstaly v záporných hodnotách. „Orbán mezitím odsunul parlament na vedlejší kolej, aby nafoukl rozpočet,“ podotýká. Největší škody však podle ní způsobilo Orbánovo zavedení cenových kontrol.

Orbánovo loňské lednové oznámení, že od února jeho vláda omezí ceny potravin na úroveň z října 2021, a následné stanovení maximální ceny na pohonné hmoty a snaha o cenovou kontrolu na hypotéky a energie tak vedly k předvídatelnému výsledku. Tím je podle Loweové právě masový nedostatek a naprosté selhání při snižování inflace.

Novinářka poukázala, že list Financial Times uvádí, že Orbánův cenový strop pro pohonné hmoty snížil dovoz ropy do té míry, že Maďarsko mělo na konci prosince asi třetinu svých běžných zásob, a Orbán cenový strop zrušil až tehdy, když tamní národní ropná společnost MOL oznámila vládě, že již nemůže uspokojit poptávku.

Loweová také k porovnání s Nixonem připojuje, že tehdy jeho zrušení cenové kontroly vedlo k dalšímu inflačnímu šoku v důsledku zadržované poptávky, kterou jeho kontrola uměle vyvolala. „Když se cenovou kontrolu pokusil znovu zavést uprostřed začínající aféry Watergate, dodavatelé, kteří se již spálili při prvním kole stanovování cen federálním rozhodnutím, se vzbouřili. Nixon s hanbou odstoupil, ale země se musela vyrovnat s desetiletím ničivé stagflace, kterou vyřešilo až zpřísnění fiskální a měnové politiky v Reaganově a Volckerově éře,“ připomíná novinářka období, kdy Amerika dlouhé roky bojovala s vysokou inflací, kterou se podařilo zkrotit především až tvrdou jestřábí politikou tehdejšího předsedy Federálního rezervního systému Paula Volckera.

„Pokud vláda, která razí světovou rezervní měnu, nedokázala účinně využít cenové kontroly k potlačení inflace, pak to v žádném případě nedokázalo Maďarsko,“ podotýká také komentátorka.

V Maďarsku se přitom lidé v obchodech při nákupu často setkávají se zdržováním nezbytných statků, jako jsou základní potraviny. Že jde i o několikanásobné zdražení, ukázal server Szeretlekmagyarorszag.hu, který porovnal letáky z roku 2017 a letošního počátku roku.

„Za pět let se cena svazku koktejlových rajčat zvýšila z 299 forintů na 1 299 forintů a cena tvarohu ze 419 forintů na 1 759 forintů. A seznam by mohl pokračovat,“ píše server, že některé základní potraviny zdražily za lehce přes pět let i čtyřnásobně.

„Prolistovat stránku s výhodnými nabídkami je skutečný výlet do minulosti, protože se zdá neuvěřitelné, že ne před patnácti nebo dvaceti lety, ale jen před několika lety jste si mohli připravit jednoduché těstoviny se sýrem a smetanou za cenu nikoliv srovnatelnou s jídly v restauraci, ale relativně levně,“ shrnuje server a ukazuje, že kilo hlávkového zelí stálo v roce 2017 119 forintů a v roce 2023 398 forintů, feferonky 34 forintů a nyní 149 forintů.

Kilo červených brambor stálo v roce 2017 99 forintů a nyní 295 s cenovým stropem, avšak ve článku zaznívá, že aktuální kvalita zastropovaných brambor byla taková, že bylo lepší dát od nich ruce pryč. Červené fazole pak ve Sparu zdražily sice jen o 110 forintů, z fotografií v článku je však patrné, že po nich zbyl jen prázdný regál a zůstaly jen dražší varianty.

Značně zdražily i tamní mléčné výrobky. Zakysaná smetana z 219 forintů zdražila na 995 a tvaroh z 599 na 1 759 forintů. Jen mléko mělo zlevnit oproti roku 2017 z 299 forintů na 199. Markantní pak je prý rozdíl u sýrů. Zatímco u toho vyšel kilogram na 1 339 forintů, letos jej již prý v Maďarsku pod tři tisíce forintů nepořídíte a běžně stojí mezi 4 800 až sedmi tisíci forinty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…