Peksa (Piráti): Maďarský anti-LGBT zákon ohrožuje lidská práva

23.03.2023 18:09 | Tisková zpráva

Pirátští europoslanci spolu s Radkou Maxovou v otevřeném dopise vyzývají českou vládu, aby se připojila k řadě unijních členských států a podpořila písemnou připomínku Soudnímu dvoru EU ohledně řízení o nesplnění povinnosti proti Maďarsku kvůli „anti-LGBT“ zákonu, který země přijala v létě roku 2021.

Peksa (Piráti): Maďarský anti-LGBT zákon ohrožuje lidská práva
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

„Vláda Viktora Orbána dala přijetím ‚anti-LGBT‘ zákona jasně najevo, že základní unijní hodnoty jako lidská práva a zajištění osobních svobod a právního státu v zemi, což jsou základní pilíře evropské demokracie, pro ni neznamenají vůbec nic. Zákon, který je navíc neskutečně podobný deset let starému ruskému ‚Zákonu proti LGBT propagandě‘, nemá v moderní a demokratické Evropě žádné místo,“ uvádí europoslanec Mikuláš Peksa.

K případu Komise se připojilo už Rakousko, Belgie, Dánsko, Irsko, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko a Evropský parlament. Další státy svoji účast ještě na poslední chvíli zvažují. „Česko má hodnotově patřit na Západ. To si myslím já a to samé tvrdí i předseda vlády Petr Fiala. Považuji tak za naprosto klíčové, aby současná vláda podpořila spolupráci mezi evropskými členskými státy v uchování dobrého stavu právního státu, integrity právního systému a lidských práv evropských občanů,“ vysvětluje europoslanec Peksa.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38691 lidí

Samotný zákon má obrovský vliv na promítání filmů a seriálů, vydávání a prodeje knih nebo výuky důležitých témat týkajících se duševního a fyzického rozvoje mladistvých, které mohou obsahovat LGBTQI+ témata. Stručně řečeno, nový zákon se snaží v Maďarsku prakticky vymazat existenci LGBTQI+ osob.

„Viktor Orbán záměrně vytvořil z vlastních občanů slaměné panáky, aby odvrátil pozornost od masivní systematické korupce, kterou v Maďarsku jeho vláda plně podporuje. O žalostném stavu právního státu v zemi, ať se jedná o nezávislost soudů, svobodu médií nebo lidská práva informuji ve výboru pro rozpočtovou kontrolu EU už dlouho. Vítám proto rozhodnutí Komise, která v prosinci po mnoha výzvách konečně pozastavila Budapešti veškeré platby z kohezních fondů,“ dodává europoslanec Peksa.

Komise zahájila proti Budapešti řízení o nesplnění povinnosti v červenci 2021. Vzhledem k tomu, že odpověď na zaslané odůvodněné stanovisko Komise nepožadovala za uspokojující, rozhodla se 19. prosince 2022 předložit věc Soudnímu dvoru. Členské státy Evropské unie mají možnost řízení u Soudního dvora Evropské unie podpořit do 27. března.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.