Peksa (Piráti): Výroba čipů se vrátí zpět do Evropy. Musíme ale navýšit investice

16.02.2023 9:15

Na plénu Evropského parlamentu byl odhlasován návrh na takzvaný „evropský pakt o čipech“, který slibuje vrátit výrobu polovodičových čipů zpět do Evropy. Ty jsou součástí v podstatě veškeré moderní elektroniky od smartphonů po elektroauta.

Peksa (Piráti): Výroba čipů se vrátí zpět do Evropy. Musíme ale navýšit investice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Podle pirátských europoslanců je potřeba přesunout produkci komponentů zpět do Evropy pro získání nezávislosti. Alokovaná výše investic je však dle Pirátů vzhledem k cenám používaných technologií absolutně nedostatečná. 

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

1%
97%
hlasovalo: 20111 lidí

„Návrh jsme sice s Piráty podpořili, nicméně máme k němu výhrady, především co se týče vyčleněných financí,“ popisuje europoslanec Mikuláš Peksa, který se dlouhodobě věnuje novým technologiím a inovacím. „Počítá se s celkovými investicemi ve výši 43 miliard eur, přitom jedna výrobní hala na nejmodernější čipy stojí 20 miliard. Pokud to myslíme s nezávislostí na dovozu polovodičových komponent vážně, investice by bylo potřeba násobně navýšit. Nicméně i tak jsem rád, že Evropský akt o čipech vzniká. Investovat do výzkumu, inovačních projektů, podporovat technologické startupy a mladé vývojáře je potřeba,“ zdůrazňuje pirátský europoslanec.

Nyní se přes 90 % moderních polovodičových čipů vyrábí v Asii, převážně na Taiwanu. Přitom ještě v devadesátých letech se Evropa na jejich světové produkci podílela téměř z poloviny. Především kvůli levnější pracovní síle se pak výroba posunula směrem na východ. Přestože ve vývoji elektroniky samotné jsme díky špičkovým technologiím na světové špičce, z hlediska dodávek čipů jsme závislí na dovozu. To se ukázalo především během pandemie covid-19 v posledních letech, kdy byla kvůli výpadku v mezinárodním obchodu zcela paralyzována některá průmyslová odvětví. „Díky této iniciativě bychom produkci čipů mohli do roku 2030 v Evropě zdvojnásobit, což je rozhodně krok správným směrem,“ doplňuje Peksa.

Takzvanému aktu o čipech se v Evropském parlamentu věnuje také europoslankyně Markéta Gregorová. "Dnes už víme, že bez vlastního špičkového výzkumu a robustních investic v oblasti čipů se jako Evropa neobejdeme. Jsem ráda, že si to dobře uvědomuje i Rada EU. Čipy jsou strategická surovina, jejíž výpadky jsme již my i naše ekonomiky v minulých letech bolestně pocítili. Vítám proto tento doplňující dokument k novému Zákonu o čipech, na němž jsem spolupracovala. A oceňuji jeho zaměření také na otevření výzkumu směrem k veřejnosti. Je to cesta, jak rozvíjet naše know-how společně v celé Evropě," dodává Gregorová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pastuchová (ANO): Zvýší se riziko vzniku korupčního prostředí

17:04 Pastuchová (ANO): Zvýší se riziko vzniku korupčního prostředí

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…