Při psaní těchto řádek mi z paměti vyskočil verš z jedné dávné básně Josefa Kainara: „Jak lidi uštvou toho, koho uštvou“. Zdrcující platnost tohoto zdánlivě lakonického konstatování se právě potvrdila na pražské Vysoké škole ekonomické. Už bezmála tři roky tam sledujeme boj rektora Petra Dvořáka s jednou z fakult školy, Národohospodářskou fakultou, kterou po tři volební období (s přestávkou danou zákonem), vedl děkan Miroslav Ševčík. Vedl ji úspěšně, o čemž svědčí mnohokrát udělená ocenění první nebo druhé nejlepší ekonomické fakulty a především uplatnění absolventů na prestižních příčkách profesního žebříku. Z mladších absolventů fakulty zná snad každý Lukáše Kovandu, stejnou fakultu má i poradce premiéra pro ekonomiku Štěpán Křeček, Vladimír Pikora, často v televizi vystupující Milan Bednář a třeba i místopředseda PS Jan Skopeček. A tak bychom mohli jmenovat ještě dlouho. Jenže to všechno v politickém boji, který vede rektor Dvořák, nemá zjevně žádnou hodnotu.
Začalo to tím, že děkan Ševčík veřejně hájil své názory na českou ekonomiku a politiku, na což má nejen jako odborník, ale předem jako občan nezadatelné právo. Navíc jeho prozíravé názory se opakovaně potvrdily v praxi. Pro rektora Dvořáka to však byla záminka k rozpoutání štvanice, která vedla k jeho odvolání z děkanské funkce na konci roku 2023. Ševčík se proti tomuto odvolání brání u soudu, zatím neuzavřeného. Nová děkanka Adéla Zubíková, vědoma si jeho dlouholetých a těžko nahraditelných zkušeností z řízení a zejména ekonomiky fakulty jmenovala Ševčíka proděkanem pro ekonomku, což je zejména s přihlédnutím ke změnám, jež se na naší akademické půdě – nejen na VŠE samozřejmě – dějí, funkce podstatná. Ani to však nestačilo. Neustávající mediální nátlak provázený rektorovým vyhrožování, že fakultu raději zruší, dohnala proděkana Ševčíka k abdikaci na tuto funkci. Děje se to právě v těchto chvílích, kdy se zároveň koná zasedání tzv. RVP (Rady pro vnitřní hodnocení), která má na VŠE, disponující tzv. institucionální akreditací, možnost otevírat – ale i likvidovat – vybrané studijní programy. Je to tedy pro činnost fakulty zcela zásadní orgán, jenž má de facto v ruce její budoucnost. Proto se právě v tento den Miroslav Ševčík rozhodl k rezignaci na funkci proděkana. Drobnou pointou tohoto příběhu je fakt, že Ševčík podal rezignaci ke dni 28.3., což, jak víme, je Den učitelů.
Získali jsme Ševčíkův abdikační dopis, k němuž není mnoho co dodávat:
„Prohlášení doc. Ing. Miroslava Ševčíka, CSc. k rezignaci na funkci proděkana NF VŠE k 28. 3. 2025.
Vzhledem k tomu, že na základě informací z médií, veřejného vystupování rektora doc. Petra Dvořáka a informací od paní děkanky dr. Zubíkové vím, že je na Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze od rektora doc. Petra Dvořáka (viz. např. záznam ze zasedání AS VŠE ze 17. 6. 2024 a další) a některých dalších vedoucích pracovníků VŠE (viz. prohlášení rektora zveřejněné dne 2. 10. 2024) vyvíjen nátlak z důvodu, že jsem na pozici proděkana, který by mohl vést podle vyjádření rektora doc. Dvořáka ve sdělovacích prostředcích až ke snaze o zrušení fakulty ze strany rektora doc. Petra Dvořáka, rozhodl jsem se na post ve vedení Národohospodářské fakulty VŠE v Praze ke dni 28. 3. 2025 do doby konečného rozhodnutí soudu rezignovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV