Ruský obrat k Asii a úpadek USA. Profesor Budil o sázce Západu, která nevyšla

25.03.2024 20:28 | Rozhovor

Ruská stabilita je pro Západ nepříjemným překvapením. Od doby Petra Velikého nebylo Rusko tak silné. Obrací se k Asii, když v intelektuálně paralyzované Evropě nenašlo důvěryhodnost. To uvádí v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Metropolitní univerzity v Praze, uznávaný filozof Ivo Budil. Věnuje se také případu rozvráceného Haiti, za jehož stav mohou Spojné státy i Francie, protože tato ostrovní země nemá ani strategickou polohu, ani zdroje surovin. A co Macronova vojenská eskapáda na Ukrajinu?

Ruský obrat k Asii a úpadek USA. Profesor Budil o sázce Západu, která nevyšla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo T. Budil

Vraťme se ještě k volebnímu výsledku v Rusku. Co podle vás bude znamenat pro Rusko samotné, Evropu a svět?

Navzdory různým pochybovačným hlasům je patrné, že se prezident Vladimir Putin těší široké podpoře domácího obyvatelstva, a to i napříč pestrým etnickým spektrem v zemi. Francouzský demograf Emmanuel Todd hovoří v této souvislosti o autoritářské demokracii, která odpovídá ruské mentalitě, tradici a historické zkušenosti. Ruská ekonomika dobře zvládá sankce a válečný režim a vrátila se ke slušnému růstu, který je vyšší než ve většině evropských zemích.

Ruská federace není ani politicky, ani ekonomicky izolovaná a podařilo se jí postavit do čela velkého geopolitického zvratu, v jehož rámci se těžiště světové moci poprvé od počátku devatenáctého století přesouvá z kolektivního Západu do globálního Jihu. Pro americké a západoevropské kruhy, které hodlaly prostřednictvím ukrajinské krize uskutečnit změnu režimu v Kremlu a získat opět kontrolu nad obrovskými ruskými přírodními zdroji, je ruská stabilita nepříjemným překvapením.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

doc. Břetislav Rychlík byl položen dotaz

Proč hlavně zástupci této vlády pořád mluví o vážnosti mezinárodní situace?

Není podle vás snad NATO zárukou nejen naší bezpečnosti? Nebo je tu podle vás i přesto válka na spadnutí? A druhá věc, o jaké společné obraně Evropy to mluvíte. Ono něco takového existuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 25


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Američani jsou kazisvěti a bombarďáci , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 25.03.2024 21:30:36
Kdo jím nechce zobat z ruky toho zasypou bombami . Země které se vyvázaly z jejich područí a spojily se v BRICS mají skvělou budoucnost. NATO a EÚ pod jejich kuratelou nemá budoucnost ,slouží egoistickým a zištným američanům jen jako krmelec a spolek užitečných idiotů.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Přijde to před volbami. Babiš odhalil PL, co očekává. A ukázal program

4:44 Přijde to před volbami. Babiš odhalil PL, co očekává. A ukázal program

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš očekává, že se před podzimními parlamentními volbami opět objeví úto…