Síla (SPD): Distributoři léků upřednostňují velké nemocnice a vlastní řetězce

07.02.2023 20:02

Projev na 52. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. února 2023 k nedostatku léků.

Síla (SPD): Distributoři léků upřednostňují velké nemocnice a vlastní řetězce
Foto: SPD
Popisek: Jan Síla

Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové. Dovolte, abych také já se zmínil o současném problému, který tíží velmi naše obyvatelstvo, a to je nedostatek léků, těch nejběžnějších, nejlevnějších léků na trhu. Ten bod, který já bych chtěl uvést, raději ho přečtu už teď - Fialova vláda a ministr zdravotnictví Válek nesou odpovědnost za nedostatek léků na našem trhu. Kdybyste byla tak... (nesrozumitelné, obrací se na předsedající.)

Kritická situace spojená s nedostatkem léků dále eskaluje a vláda tuto situaci účinně bohužel stále neřeší. Já sám jsem opakovaně vystupoval nejen tady na mikrofon, ale i na různých tiskových konferencích a tak dále tady o tomto problému a chtěl bych jenom zdůraznit, že jde o nedostatek základních antibiotik, léků na běžné infekce horních a dolních cest dýchacích, cukrovku, astma, epilepsii, různých kapek do nosu, do uší a tak dále. Z republiky přitom bylo vyvezeno, dle údajů ředitelky SÚKLu, 130 tisíc balení těchto léků v hodnotě 66 milionů korun v poslední době a sama uvedla, že nelze vyloučit, že těchto léků je podstatně víc, minimálně dvakrát tolik.

Distributoři léků upřednostňují velké nemocnice a vlastní řetězce lékáren, navíc dva z největších distributorů léků jsou monopolními dodavateli některých léčiv, což podle odborníků, lékárníků odporuje českým zákonům. Česká lékárenská komora sdělila opakovaně - samozřejmě bez odezvy, že nebyla zatím navržena změna zákona o léčivech, která by umožňovala účinnější odhalování a trestání nezákonných vývozů léků. Hnutí SPD s touto kritikou souhlasí a v současné době pracuje na tomto zákonu.

Za zamyšlení jistě stojí nedostatečné využívání levných generik, oproti originálním lékům. Neřešeným problémem zůstávají takzvané reexporty léků, popřípadě otázky reklamy a promítání marketingových pobídek do cen. Toto bych chtěl... tyto dva body bych chtěl zdůraznit, protože pan ministr nám tady sdělil všechny možné případy, proč vlastně léky nejsou k dispozici, nicméně tady tyto dva důvody opomněl, a sice to je ten důvod, že generika, na které se nevztahují licenční ujednání, jsou podstatně levnější a vyrábí je prakticky kdekdo a farmaceutické firmy pochopitelně nemají zájem na výrobě tady těchto léků, které jsou velmi levné a proto je to také jeden z důvodu nedostatku těchto léků.

Reexporty léků do zahraničí jsou vlastně legální podle směrnice EU, kdy léky jsou brány jako kdejaká běžná komodita, tudíž se na ně vztahují všechny zákony o volném pohybu přeshraniční. Naši občané jsou přitom nuceni nakupovat léky v Polsku, Německu a na Slovensku. V tom bych také nesouhlasil s panem ministrem, který se zmínil, že tento problém je ve všech okolních státech, a nejen okolních státech. A můžu to dokázat tím, že můj syn pracuje v Německu jako lékař a schválně jsem mu telefonoval, říkal, že tam ty léky běžně v lékárnách sežene. Já jsem z Ostravy, moji kolegové sousedé jezdí nakupovat léky běžně do Polska, těsně za hranice. Další z rodiny mám v Bratislavě na Slovensku, také jsem tam telefonoval, jak je to s léky. Všichni mi řekli, že běžně léky jsou k mání. Čili tady tento argument pana ministra, že léky nejsou nikde, není příliš založen tedy na pravdě.

Naši občané nakupují tyto léky v Polsku a Německu za koruny, jde pochopitelně o léky bez receptu. SPD tuto situaci kritizuje už několik měsíců, uvedli jsme dokonce i její návrhy řešení. Bohužel bez jakékoliv odezvy. Přijali jsme do naší země asi půl milionu ukrajinských uprchlíků, přičemž vláda neudělala nic pro navýšení dodávek léčiv do České republiky a naopak část léků objednaných do našich lékáren bylo vyvezeno na Ukrajinu. SPD je politické hnutí, které je solidární s ukrajinským lidem trpícím současným válečným stavem, ale neodpustím si připomenout, že na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví byl již v září 2022 uveden údaj, že Česká republika vyvezla na Ukrajinu již deset kamionů léků.

Je třeba také připomenout, že léky se objednávají u výrobců zhruba 6 až 18 měsíců před dodáním. Je to z toho důvodu, že výrobci vyrábí určitou sortu léků vždycky pro jeden stát, s českým nebo tím příslušným jazykem, s popisy, eventuálně s letáčky v tom kterém jazyce. Náměstek Dvořáček uvedl, že takzvané darované léky, které byly v březnu roku 2022 vyvezeny na Ukrajinu, byly to dva kamiony, měly české popisy, ergo, tyto léky byly určené na náš trh. Vláda Petra Fialy reaguje zatím pouze ústně, ale skutek utek. Nedostatek léků i nadále vážně ohrožuje zdravotní stav občanů v České republice. Hlavní vinu za současný nedostatek léků na českém trhu nese naprosto neschopná vláda, která nebyla schopna za půl roku pomoci, nebo po vyvezení léků na Ukrajinu, sehnat další léky, které by je nahradily, nejen pro naše občany, ale ani nepočítala s tím, že přijde asi 200 tisíc dětí z Ukrajiny.

SPD se domnívá, že toto je konkrétní a flagrantní důkaz nekompetentnosti vlády Petra Fialy. Děkuji za pozornost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): V4  je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

23:07 Maříková (SPD): V4 je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k Visegradské čtyřce.