Snižujeme DPH na potraviny, chlubil se Fiala. Pořád bude jedno z největších v Evropě, spočítali ekonomové

17.10.2023 21:45 | Monitoring

Potraviny v Česku za poslední roky neustále citelně zdražují, podle Potravinářské komory České republiky patří k nejdražším v Evropě. Důvod je podle komory přitom zřejmý, potraviny jsou totiž zdaněny 15% daní z přidané hodnoty. Konsolidační balíček sice počítá se zařazením potravin do sazby 12 %, ani to ale příliš nepomůže. Například v Polsku nebo Španělsku je aktuálně DPH na potraviny nula, v Itálii 5 % nebo v Německu 7 %.

Snižujeme DPH na potraviny, chlubil se Fiala. Pořád bude jedno z největších v Evropě, spočítali ekonomové
Foto: pixabay.com
Popisek: Banány, ilustrační foto

Český systém DPH dosud operuje se třemi sazbami. Ta nejvyšší je na úrovni 21 %, následují dvě snížené sazby, 15 % a 10 %, které se uplatňují na zboží zvláštní povahy. Potraviny aktuálně spadají do sazby 15 %, což je podle Potravinářské komory jedním z důvodů vysokých cen potravin v Česku.

„Pár slov k DPH u potravin. Česko má nejvyšší daň na potraviny v Evropě. Není to sice hlavní příčina drahých potravin u nás, ale je docela důležitá. Polsko, Portugalsko a Španělsko mají na základní potraviny momentálně nulu. Německo 7 %, Itálie 5 %. Pokud navíc přidáme vysokou inflaci, hned se to projeví na ceně. Uvedeme jednoduchý příklad. Inflace byla na jaře 15 %. Přičteme-li sazbu DPH na potraviny 15 %, tak ze zaplacené stokoruny připadá 30 Kč jen na inflaci a DPH,“ vypočítává Potravinářská komora na Facebooku.

Situaci tak příliš nezlepší ani čerstvě ve Sněmovně schválený konsolidační balíček. V jeho rámci plánuje změnit systém DPH, nově už budou pouze dvě sazby. Původní základní sazba ve výši 21 procent zůstává, ale původní dvě snížené sazby 15 a 10 procent se sjednotí do jedné ve výši 12 procent. Právě potraviny, vyjma nápojů, se tak dostanou do snížené sazby.

I tak ale půjde o jednu z nejvyšších daní na potraviny v Evropě. Kromě zmíněných zemí mají nižší DPH na potraviny i Slovensko a Rakousko, oba 10 %. Stejně jako v Itálii je DPH na úrovni 5 % i ve Francii nebo v Maďarsku. V Nizozemí je sazba DPH na potraviny 9 %, stejně tak v Bulharsku, jak uvádí server Hellotax.com.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …