Solární byznys stále roste. Roste ale i počet nespokojených zákazníků

04.05.2023 11:23 | Ze sítí

Se zdražením energií se řada lidí rozhodla zařídit si doma vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Solární byznys je jeden z vůbec nejrychleji rostoucích byznysů v České republice. Jenže čím větší je poptávka, tím je více problémů a nespokojených klientů stále přibývá. Česká fotovoltaická asociace v této souvislosti vypracovala takzvané desatero doporučených pravidel při uzavírání smluv, projekci a instalaci FVS.

Solární byznys stále roste. Roste ale i počet nespokojených zákazníků
Foto: archiv
Popisek: Solární elektrárna - ilustrační foto

Důvodů k nespokojenosti může být mnoho. Nedodržení termínů, špatná instalace či špatná komunikace s firmou. 
 
Solární magazín varuje, že letos může být situace ještě horší. „Distribuční firmy totiž evidují během prvního čtvrtletí několikanásobný nárůst počtu nových elektráren v síti. Ten navíc bude zřejmě dál narůstat. Nesolidnost některých firem může poškodit celé odvětví. To samozřejmě vadí těm, kteří se snaží o solidně odvedenou práci,“ píše magazín.
 
Toho se obává i Česká fotovoltaická asociace, která vypracovala zmíněné desatero doporučených pravidel při uzavírání smluv, projekci a instalaci FVS.
 
Jde například o předložení nerelevantních informací před popisem smlouvy. „A to zejména informace o energetickém výnosu fotovoltaického systému, a to včetně informací o ztrátách zastíněním, hodnotě vlastní spotřeby, výši přetoků do distribuční soustavy a ekonomickém vyhodnocení investice (návratnosti vynaložených finančních prostředků) – cash flow,“ píše asociace. 
 
Zákazníci si také stěžují, že jim firma předala dokončené dílo a nevysvětlila žádné další detaily. Proto asociace doporučuje, aby „firma provedla před předáním a převzetím díla zákazníkem zkušební připojení střídače k distribuční síti a ověřila odpovídající instalovaný výkon měřením. V případě instalace akumulačního bateriového úložiště provede firma minimálně jedno nabití a vybití baterie pro ověření funkčnosti a nastavení hybridního střídače, BMS“.
 
Firma by při předání díla také měla vyhotovit předávací protokol: „Který obsahuje zejména vady a nedostatky díla, projektovou dokumentaci podle ČSN EN 62446-1, dokumentace skutečného provedení díla, návody k obsluze a údržbě (servisu), místní provozní předpis (Pinst >100 kW), revizní zprávu fotovoltaického systému. Při předání a převzetí vždy firma vysvětlí funkcionalitu FVS, seznámí se všemi díly, součástmi a jejich ovládání,“ upozorňuje d asociace. 
 
Špatné zkušenosti s firmami na trhu vadí také samotným instalačním firmám. 
 
„Bohužel se do oboru vrhla spousta ‚všeumělů‘ a při aktuálním ochlazení trhu zbude spousta očí pro pláč zákazníků firem, které zase ze dne na den ukončí provoz,“ uvedl pro Solární magazín Vladimír Růžička ze společnosti VR OZE Systems. 
 
Zmíněná společnost zveřejnila „5 rad, jak nenaletět elektro šmejdům“. Ty si můžete přečíst zde.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz komunistům, espéďákům, dezolátům pořád. Zákaz Slovákům se vytratil. Proruská scéna dostala z Moskvy notičky. Byli jsme v hospodě Dno pytle

4:44 Zákaz komunistům, espéďákům, dezolátům pořád. Zákaz Slovákům se vytratil. Proruská scéna dostala z Moskvy notičky. Byli jsme v hospodě Dno pytle

„Proruská scéna rozlezlá po Evropě dostala po podpisu podpory americkým Kongresem z Moskvy notičky‚ …