INZERCE

Ukrajinský voják na válečné frontě. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay.jpg

Špatné zprávy pro bránící se Ukrajinu a možný konec války? Ruská ekonomika nestagnuje. Naopak roste

Válka na Ukrajině může skončit, když ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi dojdou finance na její vedení. Nejnovější ekonomické ukazatele ale bohužel nenaznačují, že by se ruská ekonomika propadala do válečného útlumu. Ba naopak, ruská ekonomika je na vzestupu. Alespoň to naznačují průzkumy veřejného mínění mezi manažery pěti set podniků v Ruské federaci. Ruský průmysl dokonce navíc signalizuje nejrychlejší růst za posledních sedm let.

Mezinárodní rezervy Ruska neklesají. Podle údajů Ruské centrální banky z druhé půlky prosince se za rok zvýšily o 12 miliard dolarů na 593 miliard dolarů. Částečně díky růstu cen zlata.

Očekávalo by se však ale, že se rezervy v případě válečné situace vyčerpají rychleji. Samozřejmě za předpokladu, že jsou tyto ekonomické údaje spolehlivé. Z poměrně spolehlivých údajů se nicméně zdá, že je ruská ekonomika naopak na vzestupu.

A to bohužel nejsou dobré předzvěsti možného konce války na Ukrajině.

Kombinovaný index PMI (průmysl plus služby) vypočítávaný společností S&P Global na základě odpovědí manažerů celkem 500 ruských průmyslových podniků a podniků služeb nejenže neklesá, ale naopak roste na 55,7 bodů (50 je rovnovážný bod, jehož překročení znamená růst) v prosinci oproti 52,4 body v listopadu. To je nejvýraznější nárůst podnikatelské aktivity za poslední čtyři měsíce, uvedli analytici ve své nejnovější studii. Tento ukazatel poměrně dobře odráží i dynamiku HDP, kterou později oznámil ruský statistický úřad.

Rychlejší růst lze pozorovat jak u výrobců, tak u poskytovatelů služeb. Výroba byla tažena dynamikou nových zakázek a tempo růstu bylo nejrychlejší od srpna díky vyšší poptávce zákazníků.

Růst se soustředil na domácí trh. Nové exportní zakázky poprvé od července poklesly. To by mohla být pro Ukrajinu jistá jiskřička naděje, že přinejmenším na globálním trhu Rusko možná ztrácí podporu ekonomiky.

Inflační tlaky, ačkoli jsou stále historicky zvýšené, ke konci roku dále v Rusku oslabily. Náklady na vstupy i náklady na výstupy rostly nižším tempem než v předchozích měsících.

Výrobci a firmy v sektoru služeb zaznamenali v prosinci růst zaměstnanosti, přičemž tempo tvorby celkových pracovních míst se zrychlilo na nejrychlejší od června. Prohloubil se ale deficit v nevyřízených zakázkách.

Prosincové údaje signalizují silnější růst zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu.

„Vyšší počet nových zakázek podnítil firmy ke zvyšování počtu zaměstnanců a tempo tvorby pracovních míst se zrychlilo na nejrychlejší úroveň za poslední tři měsíce,“ uvedla dále agentura S&P Global.

Podle výpočtů PMI pro samotný průmysl bez služeb ruský výrobní sektor v prosinci nejenže pokračoval v růstu, ale jeho výkonnost se zlepšila nejrychlejším tempem za posledních téměř sedm let.

Index se v prosinci zvýšil na 54,6 bodu z listopadových 53,8 bodu, což představuje největší zlepšení od ledna 2017.

Celkové oživení podpořilo trvalé zlepšení výroby – největší od května – a nárůst nových zakázek. Výroba zrychlila na nejrychlejší tempo za posledních sedm měsíců.

„Další prudký nárůst nových prodejů povzbudil podniky ke zvýšení nákupů vstupů a zvýšení zaměstnanosti, protože pokračující růst poptávky zákazníků zvýšil optimismus ohledně budoucí výroby,“ lze se dále dočíst ve zprávě agentury S&P Global.

Embargo na vývoz do Ruska znamená, že se ruský průmysl stal více konkurenceschopným na vlastním trhu a náležitě toho využívá.

Nové tržby zpracovatelského průmyslu rostly nejrychleji od prosince. Vyšší poptávka pocházela převážně z domácího trhu.

Počet nových exportních zakázek klesl již druhý měsíc po sobě.

Méně poptávek zákazníků z klíčových exportních trhů vedlo k nejrychlejšímu poklesu nových zakázek ze zahraničí od července.

(nik)