Spojenec. Země, se kterou se musíme domluvit. Nový průzkum ukázal, jak ve světě přemýšlejí o Rusku

15.01.2025 21:00 | Monitoring

Ruská role v geopolitice zůstává výrazným tématem, jak ukázal rozsáhlý průzkum Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR). Země jako Čína, Indie, Saúdská Arábie, Jižní Afrika a Turecko vnímají Rusko jako klíčového spojence, zatímco Brazílie a Indonésie předpovídají rostoucí globální vliv Moskvy. Pozoruhodné změny se objevují i ve Spojených státech, kde veřejné mínění navzdory tradiční prezentaci Ruska jako nepřítele vykazuje postupný posun.

Spojenec. Země, se kterou se musíme domluvit. Nový průzkum ukázal, jak ve světě přemýšlejí o Rusku
Foto: Repro Kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Rozsáhlý průzkum prováděla Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR) ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a zahrnuje odpovědi zhruba 29 tisíc lidí celkem ze 24 zemí.

Jeden z grafů znázorňuje jejich názory na to, jak vnímají Rusko ve vztahu k jejich vlastní zemi. Průzkum ukazuje procentuální rozložení odpovědí na otázku, zda je Rusko vnímáno jako spojenec, nutný partner, rival, či nepřítel.

Indie vnímá Rusko především jako spojence, a to z 61 %, jde o nejvyšší podíl ze všech zemí. Čína vidí Rusko jako nutného partnera z 46 %, přičemž 39 % respondentů ho vnímá jako spojence. Také v Turecku označilo Rusko jako nutného spojence na 49 % dotázaných lidí. Země jako Jižní Afrika a Saúdská Arábie mají na Rusko převážně pozitivní pohled, vnímají jej rovněž jako partnera nebo spojence.

Kritičtější postoj vůči Rusku zaujímají evropské země včetně Švýcarska a zemí EU, většina respondentů zde označuje Rusko jako rivala nebo nepřítele.

Jednoznačně negativní postoj zaujímá Ukrajina, až 94 % respondentů označuje Rusko za nepřítele, což odráží její současný vojenský konflikt s Ruskou federací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 12


Osobnost měsíce

Ing. Hana Aulická Jírovcová

  • KSČM
  • zastupitelka města
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milion chvilek „nebere peníze od státu“. Ti, co ho platí, však ano

10:40 Milion chvilek „nebere peníze od státu“. Ti, co ho platí, však ano

Spolek Milion chvilek o sobě uvádí, že nepřijímá žádné finanční prostředky z veřejných peněz, dotací…