INZERCE

Jedna z nedávných demonstrací nespokojených občanů Foto: Ladislav Vrabel

V České republice vznikla velká a dosud neznámá skupina nespokojených, varuje vnitro

V České republice vznikla velká a dosud neznámá skupina nespokojených, kteří nevěří vládě a nesouhlasí se směřováním státu. Novým tématem je Ukrajina. Tradiční extremisté, politická hnutí a spolky, které vnitro monitoruje, ztrácí vliv, ať jde o komunisty nebo domobrany. Výjimkou je strana SPD a komunista Josef Skála. Roste vliv konspiračních médií, pro některé lidi jsou konspirátoři noví disidenti. Vyplývá to z čerstvé zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti v České republice.

S výjimkou hnutí Svoboda a přímá demokracie lze považovat tuzemské subjekty za marginální. Zpravidla jde o skupiny, které mají omezený dosah, případně omezenou dobu fungování. Často je limitují i vzájemné rozpory, shrnuje hned v úvodu situaci na poli extremismu a předsudečné nenávisti v aktuální zprávě ministerstvo vnitra.

Přesto ministerstvo vnitra varuje: „V České republice nicméně vznikla velká, a zatím indiferentní, skupina osob, která vyjadřuje nespokojenost se současným společenským uspořádáním a směřováním státu. Tato skupina je silně ovlivněna konspiračními teoriemi a představuje snadno manipulovatelný cíl pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro hybridní působení cizí moci. Potenciál pro ohrožení demokratických základů v České republice existuje a může se zvyšovat.“

Úplná Souhrnná situační zpráva o projevech extremismu a předsudečné nenávisti za 2. pololetí roku 2022 je zde.

Před soudem stojí komunista Skála

Tradiční „terče“ zprávy buď činnost upozadily nebo ukončily: Představitelé Dělnické strany sociální spravedlnosti, ani Národní demokracie žádnou významnější akci nepořádali. Jejich vliv dlouhodobě upadá. Neorganizovaní neonacističtí militanti se veřejně příliš neprojevovali. Neonacističtí chuligáni nadále provozovali bojové sporty. Organizované projevy anticiganismu nebyly registrovány, uvádí se v aktuální zprávě. „V ČR nebyly za sledované období zaznamenány významnější projevy náboženského extremismu,“ stojí rovněž ve zprávě.

„Hlavní domobranecké skupiny již ztratily svůj vliv. Uškodily jim osobní animozity mezi čelními představiteli, informování veřejnosti o jejich činnosti ze strany médií a v neposlední řadě i postup státu,“ uvádí dále zpráva vnitra.

V úpadku jsou také komunisté: „Význam ortodoxních komunistů nadále upadal. Stará generace přestává být veřejně aktivní, mladí aktivisté nepřicházejí v relevantních počtech,“ uvádí zpráva.

Ovšem s výjimkou, kterou je komunista Josef Skála a skupina komunistů včetně zastupitele Milovic Zdeňka Miloty. Milota okomentoval smrt českého dobrovolníka na Donbase slovy, „že je dobře, že je o jednoho banderovce méně“.

Skála stojí kvůli svým postojům rovnou před soudem: „Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7 obžalovalo bývalého místopředsedu Komunistické strany Čech a Moravy Josefa Skálu, dále další dvě fyzické osoby a spolek provozující tzv. Svobodné rádio z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.  V diskusi na tomto médiu Skála zpochybňoval historická fakta o tzv. katyňském masakru,“ shrnuje ministerstvo vnitra. Všem třem uložil soud trestním příkazem osmiměsíční podmínku a spolku pokutu. Protože podali odpor, řízení dále pokračuje.

Demonstrace v Ostravě za účasti lídra SPD Tomia Okamury Foto: SPD

Váleční štváči, vlastizrada a mocichtivé feny

Podobně se extremisté rekrutují z parlamentní strany SPD. „Komunální volby opět prokázaly, že hnutí Svoboda a přímá demokracie nemá v českém ,pronárodním prostředí´ konkurenci,“ uvádí se ve zprávě. „Silným tématem hnutí se stala válka na Ukrajině. Tomio Okamura v televizním interview např. uvedl, že neví, kdo válku reálně rozpoutal. K dotazu moderátora, zda ruský útok byl vyvolán nutností chránit ruskou tamní etnickou menšinu, uvedl, že ,na tom něco pravdy být může´,“ předkládá příklad extremismu vnitro.

„Naprosto jasno mají politici hnutí o vládní podpoře bránící se Ukrajině. Okamura představitele vlády označoval za  ,válečné štváče´, poslanec Jiří Kobza psal o vládě ,vlastizrady´, o služkách ,zaoceánských bankéř´“ apod. Kobza rovněž obvinil ,novinářské prostitutky´ či ,neukojené mocichtivé fen´“ ze snahy zatáhnout Českou republiku a celou Evropu do válku. Díky práci novinářů se ve sledovaném období podařilo vyvrátit řadu lží a dezinformací šířených kremelskou propagandou. Opakovaně byly např. vyvraceny obsahy, které sdílel ve sledovaném období europoslanec Ivan David,“ uvádí se dále ve zprávě.

Soud kvůli adoraci Putina

Také člen SPD skončil před soudem: „Obvodní soud v Bruntále odsoudil k peněžitému trestu 45.000,- bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye za jeho výroky o ,výborné strategii´ Vladimira Putina během války na Ukrajině, doplněné např. i doporučením k využití vodíkové bomby. Trest za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia potvrdil i Krajský soud v Ostravě,“ shrnuje zpráva vnitra.

„Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie nominovali jako svého kandidáta do prezidentských voleb Jaroslava Baštu. Předseda hnutí o něm uvedl, že ,chce jako jediný odvolat premiéra Fialu a jeho vládu.´ Ve snaze získat podporu voličů nespokojených se současnou vládou prezentoval Okamura protiústavní názor, že prezident má takovou pravomoc ,bez jakýchkoli dalších podmínek´,“ stojí dále k SPD ve zprávě vnitra.

Konspirátoři jako novodobí disidenti

Nejzajímavější je však staronově vzniklá a ještě nepopsaná skupina: „V České republice se etablovala jako relevantní politická síla skupina nespokojených občanů, kteří nedůvěřují vládě, demokratickému systému a nesouhlasí se zahraničním směřováním státu. Tito lidé se se současným systémem hodnotově neztotožňují, nepociťují v něm oporu, nemají pocit, že je pro ně přínosem. Hledají proto alternativu, se kterou dokáží souznít a ve které najdou pocit bezpečí, jistoty a stability,“ uvádí se v závěru zprávy.

Pro tuto skupinu jsou podle zprávy alternativou konspirační teorie: „Rizikovost těchto konspiračních teorií spočívá v tom, že v sobě často zahrnují xenofobní a vyhroceně nacionalistické názory. Manipulují s příjemci a nezřídka mají ambici je radikalizovat,“ vysvětluje zpráva vnitra. Někteří z nich už stanuli před soudem, jiné soud teprve čeká, vyplývá ze zprávy. „Pro své příznivce se stávají novodobými ,disidenty´,“ dodává zpráva.

Cílem alternativy je propagace Kremlu a kritika Západu

Jak dále vyplývá z kapitoly „Média šířící nenávistné předsudky“, disinformátoři pracují v souladu s ruským Kremlem: „Dezinformační média sledovala prioritně prokremelskou linii. Většina mediálních produktů tak v sobě měla zakomponovaný prvek prokremelské propagandy,“ stojí ve zprávě.

„Škála obsahů byla rozmanitá a v průběhu času se měnila. Tvorbu alternativních médií lze přirovnat k produkci obří PR agentury, která má za cíl propagovat vše spojené s oficiální ruskou politikou (či příznivé pro tuto politiku) a kritizovat vše prozápadní a prodemokratické. Za tím účelem je prováděno každodenní sondování potenciálně vhodných témat a vhodných potenciálních příjemců,“ uvádí k tomu vnitro.

Toto téma je „vyzkoušeno“ na omezeném množství kanálů s omezeným množstvím příjemců. Pokud se „osvědčí“ je dále rozvíjeno pro širší komunitu a multiplikováno dalšími komunikačními platformami. Pokud nenalezne patřičnou odezvu, je jednoduše zapomenuto, vysvětluje tuto techniku zpráva.

Jak rostou rozpory, narůstá agrese

Podle ministerstva vnitra, jak se prohlubují ve společnosti rozpory, roste agrese: „S dlouhotrvajícími společenskými antagonismy roste i míra agresivity. Policisté tak řešili výhrůžky adresované názorovým oponentům. V souvislosti s protiepidemickými opatřeními byly medializovány např. dvě kauzy výzev k násilí proti politikům. Krajský soud ve Zlíně uložil Zdeňkovi Strapinovi pro trestný čin podpora a propagace terorismu podmíněný trest odnětí svobody v délce 2,5 roku se čtyřletým odkladem a peněžitý trest ve výši 30.000,-. Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal obžalobu ke Krajskému soudu v Plzni pro podobný skutek i v případě Tomáše Čermáka.“

Co se týče „nenávistně motivované kriminality“ bylo za celý loňský rok registrováno 149 skutků, z nichž bylo 69 objasněno. „Policie ČR eviduje za rok 2022 celkem 73 stíhaných osob u nenávistně motivovaných skutků. Nejčastěji se jednalo o TČ násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci v počtu 20 osob,“ přikládá vnitro ke zprávě statistiku. Z ní vyplývá, že podle počtu obětí bylo násilí namířeno nejčastěji proti Židům (25), Romům (20) a LGBT+ (13).

Nejvíce nenávistně motivovaných skutků se stalo v Praze (79), kde jich také bylo nejvíce objasněno (28). Za Prahou následuje Liberecký kraj (15 skutků, 13 objasněných).

„Nejvíce stíhaných osob u nenávistně motivovaných skutků bylo evidováno v Praze (22), dále pak Olomouckém (15) a v Libereckém kraji (14),“ uzavírá aktuální zpráva statistiku.

Irena Válová