Vejce, pak láhve. Hnůj. Farmáři v Bruselu přitvrdili a chtějí víc

27.03.2024 7:42

Hromady hnoje, hořící balíky sena a haldy pneumatik. To do srdce EU opět přijeli rozezlení farmáři. V jednu chvíli se situace vyhrotila, když do akce nastoupilo na 250 farmářů s traktory a policie proti nim nasadila vodní děla. Ministři zemědělství EU se sice dohodli na zmírnění přísných ekologických předpisů, ale farmářům už to nestačí. Všímají si navíc, že německý ministr Cem Özdemir (Zelení) dlouhodobě zmírnění těchto pravidel odmítá.

Vejce, pak láhve. Hnůj. Farmáři v Bruselu přitvrdili a chtějí víc
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Po měsících protestů v Německu, v Nizozemí, v Polsku, v Česku, na Slovensku i ve Francii sice politici v Bruselu sáhli ke zmírnění nových ekologických pravidel. Pro malé a střední firmy.

„Návrhy komise obsahují mimo jiné normy, které mají zajistit dobrý zemědělský a ekologický stav půd. Farmáři to musejí v zásadě dodržovat, aby mohli využívat miliardové zemědělské dotace EU. Jedná se například o požadavky na půdu ležící ladem a střídání plodin, které mají zajistit, aby půda nebyla nepřiměřeně ovlivňována zemědělským využíváním. … Dosud byli například zemědělci povinni část své orné půdy nechávat ladem nebo ji neproduktivně využívat. Komise nyní navrhla, aby to bylo pouze dobrovolné. Členské státy by zase měly odměnit zemědělce, kteří nechají půdu ležet ladem i přes uvolnění předpisů,“ napsal server magazínu Der Spiegel.

Jenže farmářům tohle nestačí. V ulicích se znovu objevily traktory rozezlených zemědělců.

„V poledne se situace vyhrotila, když evropskou čtvrť (sídlo většiny institucí EU) blokovalo asi 250 traktorů. … Farmáři vysypali na silnici hromady trusu, později zapálili balíky sena a pneumatik a jeli k policejním zátarasům. Fotografie ukázaly, jak házeli kola nebo popelnice z mostu poblíž Evropské komise. … Jedna osoba byla také zatčena za údajný pokus házet Molotovovy koktejly na policii,“ upozornil server deníku Bild.

Jeden z požárů rozpoutali farmáři i u vchodu do zdejší stanice metra.

„Situace se vyhrotila už na jednání ministrů zemědělství EU na konci února: Naštvaní farmáři rozbíjeli okna v Bruselu a kropili policisty hnojem.“

Podle serveru nejčtenějšího německého listu museli strážci zákona použít vodní děla. K tomu se přidala varování o problémech na klíčových trasách, protože farmáři na klíčových místech komplikovali dopravu. Spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir (Zelení) protesty kritizoval.

„Ti, kdo toto činí, poškozují zájmy zemědělců,“ řekl v reakci na protesty v Bruselu spolkový ministr zemědělství Özdemir (Zelení). Na jeho vyjádření upozornil server magazínu Der Spiegel.

Německý televizní kanál Welt upozornil, že se spolkový ministr za německé Zelené dlouhodobě staví proti zmírňování ekologických předpisů.

Přímo z Bruselu se ozval zpravodaj internetové televize Welt, kterou vlastní společnost WeltN24 GmbH.

„Tady se bojuje za lepší podmínky pro zemědělství a celé to tady čím dál víc přechází v nepokoje,“ oznámil zpravodaj do kamery s vodními děly za zády. … „Stále více farmářů se nechává přesvědčit, aby nejprve házeli na představitele úřední moci vejce a poté láhve. … Viděli jsme spoustu maskovaných lidí,“ prozradil reportér, podle něhož část lidí protesty zemědělců zneužila k vlastním akcím.

„Nedaleko byla i školní třída, která proběhla pod mostem, protože se bála, když se tu tolik střílelo,“ hlásil reportér.

Mezitím přijel nákladní vůz, který přivezl pořádnou porci brambor. Reportér se během vysílání přesunul na bezpečnější místo a konstatoval, že těchto protestů si ministři zemědělství členských zemí EU také všimnou. Když probíhaly obdobné protesty v Německu, byly podle něj mnohem klidnější.

Magazín Der Spiegel s odvoláním na vyjádření policie napsal, že podle strážců zákona měly protesty občas „extrémně nebezpečné“ charakteristiky.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A kdy přitvrdi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 27.03.2024 9:34:37
naši pod agrární komorou a podobnými co jen mluví, lžou podobně jako dnešní odbory co jdou na ruku vládě,,

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…