Volby v Turecku provází zmatky. Erdogan bude muset obhajovat znovu

15.05.2023 15:00

V tureckých prezidentských volbách stále není jasno. Turecká agentura Anadolu sice před půlnocí tureckého času tvrdila, že stávající prezident Erdogan získal v prvním kole přes 50 procent hlasů, ale později svůj odhad upravila na 49,9. Opozice agenturu ostře zkritizovala a obvinila ji, že ovlivňuje volby v Erdoganův prospěch. Pokud se toto těsné číslo potvrdí, dojde i ke druhému kolu voleb a podle všeho to bude tvrdé druhé kolo.

Volby v Turecku provází zmatky. Erdogan bude muset obhajovat znovu
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Anketa

Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 44424 lidí
V Turecku proběhlo první kolo prezidentských voleb a v průběhu volební noci oba tábory, jak současný prezident, Recep Tayyip Erdogan, tak jeho hlavní vyzyvatel Kemal Kilicdaroglu, tvrdily, že při sčítání hlasů vedou. Turecká agentura Anadolu oznámila ve 21 hodin středoevropského času, že Erdogan v prvním kole získal 50,1 procenta hlasů, což by mu stačilo k vítězství v prvním kole voleb. Jenže postupem času tato agentura svůj odhad upravila na 48,8 procenta pro Erdogana a Kilicdaroglu by mohl mít 45,38 procenta, což by znamenalo, že musí proběhnout i druhé kolo prezidentských voleb. Další odhad ukázal 49,9 procent hlasů pro Erdogana a 44,4 procent hlasů pro jeho protikandidáta. O těchto proměnách ve sčítání hlasů tureckých prezidentských voleb informoval server katarské televize Al-Džazíra.

Starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu a jeho ankarský protějšek Mansur Yavas tvrdí, že agentura Anadolu nahrává současnému prezidentovi Erdoganovi a nelze jí věřit. „Reputace agentury je pod nulou. Nemělo by se jim věřit. Data Anadolu jsou neplatná,“ uvedl Imamoglu. Turecká opozice obvinila Anadolu z manipulace s načasováním zveřejnění jejích výsledků.

Agentura Anadolu jakákoli obvinění odmítla.  

Can Selcuki, výkonný ředitel istanbulského výzkumného centra, řekl Becky Andersonové ze CNN, že je pravděpodobné, že dojde k dalšímu souboji ve druhém kole, které se odehraje 28. května.

Tyto volby mohou ukončit dvacet let Erdoganovy vlády a podle CNN jsou voliči z velkých měst, jako je Istanbul, v očekávání, že se to možná stane. „Můj hlas je pro svobodu. Můj hlas je pro budoucnost našich dětí. Jsem v naději,“ uvedl pro CNN volič Korhan Futaci (46) stojící před volební místností v istanbulské čtvrti Beyogly.

Prezidentské volby ovlivnilo také zimní zemětřesní v Turecku, po kterém zůstalo velké množství obětí i zraněných. Řada Turků viní Erdogana a jeho spolupracovníky, že pomoc od státu přišla příliš pozdě. „Je to historický okamžik, na který jsme čekali 20 let. Celý tento systém se musí změnit,“ prohlásil Yeliz Sahin (46), jehož bratr a jeho syn zemřeli při zemětřesení.

V týdnech po zemětřesení z 6. února vláda zatkla desítky dodavatelů, stavebních inspektorů a projektových manažerů za porušení stavebních pravidel. Kritici tento krok odmítli jako hledání obětního beránka.

Vláda se také omluvila za „chyby“, které se staly bezprostředně po katastrofě. Zemětřesení si v Turecku a sousední Sýrii vyžádalo přes 51 000 obětí. Tisíce lidí jsou stále nezvěstné a jihovýchodní turecký venkov zdobí neoznačené hroby.

CNN upozorňuje, že Erdogan ve volební kampani o zemětřesení příliš nemluvil. Místo toho vychvaloval přednosti své dlouhé vlády, hovořil o stabilitě, nezávislé zahraniční politice Turecka a o posilování tureckého obranného průmyslu. Nedávno zvýšil mzdy státních zaměstnanců o 45 % a snížil věk odchodu do důchodu.

Kilicdaroglu na závěr kampaně navštívil hrobku Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele moderního Turecka a zarytého sekularisty. Zdůraznil, že teď mají lidé šanci opět pocítit závan demokracie a s jeho vítězstvím se vrátit na cestu, na které se nebudou muset zdráhat projevit svůj názor.

Londýnský zpravodajský web pokrývající události na Blízkém východě Middle East Eye upozornil, že spolu s prezidentskými volbami proběhly i volby parlamentní a v těch podle všeho uspěla Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která je spolu se svou přidruženou Stranou nacionalistického hnutí (MHP) na cestě k udržení většiny.

Velká města jako Istanbul, Ankara, Izmir a Antalya prý byla těmi klíčovými bojišti. V Istanbulu se od ranních hodin u volebních místností tvořily dlouhé fronty voličů.

„Nemůžeme se vzdát Erdogana,“ řekl Busra Yavuz, jeden z voličů, serveru Middle East Eye.

V Maltepe, oblasti s velkou podporou Kilicdarogluovy Republikánské lidové strany (CHP), byla atmosféra úplně jiná.

„Dnes si připomínáme začátek jara,“ řekl Ayhan Isil, učitel v důchodu, s odkazem na hlavní slogan kampaně CHP: „Jaro znovu vykvete.“

Voleb se účastnilo také na 220 tisíc syrských uprchlíků, kteří již v Turecku získali občanství. Většina stojí na straně Erdogana.

„Myslím, že Erdogan je pro syrské uprchlíky tou správnou osobou, aby žili v Turecku v míru,“ řekl 25letý student Yahya.

Opozice „s námi zachází, jako bychom byli z nižší třídy, jako bychom byli ignoranti a nemůžeme být jako oni,“ dodal. „Chtějí, abychom opustili tuto zemi a poslali nás zpět do Sýrie. „To by lidi, jako jsem já, vystavilo nebezpečí a vrátilo naše životy o několik let zpátky.“

S 97,95 % sečtených hlasů státní tisková agentura Anadolu uvedla, že Erdogan měl 49,34 % hlasů, ve srovnání s 44,99 % pro jeho hlavního soupeře Kemala Kilicdaroglu – což podle agentury znamená, že ani jeden z kandidátů nemohl vyhrát. Anglicky mluvícím čtenářům informaci zprostředkovala CNN.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…