Ajajaj. Chtějí poslat stíhačky. Jenže pak se zeptali lidí. Slovensko řeklo ne

15.03.2023 21:28

Polsko i Slovensko jsou připraveny předat své letouny MiG-29 Ukrajině. Očekávané finální rozhodnutí ze strany slovenské vlády i přes dnešní neformální jednání ale nepadlo. Pouze 26 % Slováku však souhlasí s dodávkami stíhaček pro ukrajinskou armádu, ukázal to nejnovější průzkum agentury Ipsos pro Denník N.

Ajajaj. Chtějí poslat stíhačky. Jenže pak se zeptali lidí. Slovensko řeklo ne
Foto: Repro Youtube
Popisek: Startující MiG-29

Slovenská vláda již dříve oznámila svůj plán připojit se s dodávkami stíhaček MiG-29 k Polsku. Ze strany slovenské vlády ale zatím konečné rozhodnutí po dnešním jednání nepadlo. 

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki se nechal slyšet, že jeho země by mohla Ukrajině dodat asi dvacet stíhačky MiG-29 v následujících čtyřech až šesti týdnech. Postupovat chce ale v rámci koalice zemí.

Na výsledky jednání na mezinárodní úrovni ohledně stíhaček pro Ukrajinu čeká i Bratislava. „Čekáme na další informace od partnerů. Když bude všechno zajištěno, budeme jednat,“ sdělil po dnešním jednání vlády šéf slovenské obrany Jaroslava Naď.

Dodávka letounů MiG-29 Ukrajině je na Slovensku velké téma. Předseda nejsilnější opoziční strany Směr-SD Robert Fico dodávky stíhaček Ukrajině považuje za bezpečnostní riziko. „Tito blázni nás tahají do války a namalovali nám na záda terče,“ prohlásil Fico.

Zanedbatelný není ani hlas Slováků. S dodáním letounů MiG-29 Ukrajině podle šetření agentury Ipsos souhlasí pouze 26 % z dotázaných. Průzkum agentury Ipsos podrobně ukázal, jak se k otázce předání stíhaček staví voliči jednotlivých politických stran ve slovenském parlamentu.

Mezi nejvíce voličů, kteří jsou pro dodání stíhaček Ukrajině, se jednoznačně zařadili příznivci Progresivního Slovenska (77 %), Demokratů (74 %) a strany SaS (64 %). Voliči, kteří jsou pro tuto vojenskou pomoc převažují také u strany OLaNO (49 %).

Jednoznačné odmítnutí dodávky letounů MiG-29 Ukrajině vyjádřili voliči Ficovy opoziční strany Směr-SD (92 %), zbylých šest procent z nich uvedlo, že „neví“ a sotva dvě procenta by byla pro. Odmítavý postoj v této otázce zaujala i většina příznivců politické strany Republika (85 %) i voliči strany Hlas (68 %), kterou založil slovenský expremiér Pellegrini. Také u hnutí Sme rodina si více voličů (51 %) myslí, že dodávka stíhaček na Ukrajinu není dobrý krok.

Nejvíce rozpolcení v této otázce byli voliči Křesťanskodemokratické hnutí. 40 % procent zastává názor, že by Slovensko mělo Ukrajině letouny MiG-29 dodat, naopak 41 % je proti těmto dodávkám.

Celkově se pro poslání stíhaček Ukrajině vyjádřilo pozitivně pouze 26 % Slováků, až 60 % z dotázaných vyjádřilo nesouhlasný postoj.

Slováci v průzkumu odpovídali i na další otázky týkající se rusko-ukrajinského konfliktu,. Například 44 % respondentů si myslí, že Ukrajina měla přistoupit k odevzdání Krymu a dalších východních území Rusku pro okamžitý mír, opačný názor pak vyjádřilo 35 % lidí.

Až 60 % Slováku má také jasno v tom, že dodávky zbraní na Ukrajinu jen válku prodlužují, nemyslí si to 26 % dotázaných.

„Ukazuje se rezervovanost obyvatel Slovenska ke zbrojní pomoci pro našeho východního souseda a to, že velká část země při válce stojí na straně agresora. Zároveň je ale vidět i to, že většina Slovenska se nechce vrátit do sféry vlivu Ruska Vladimira Putina,“ uvádí dále agentura Ipsos na základě výsledků svého šetření.

Slovenska prezidentka Zuzana Čaputová v úterním pořadů Interview ČT24 zdůrazňovala, že je nutné, aby Západ Ukrajinu podporoval, aby byla silná a měla silnou vyjednávací pozici. Mírová jednání s Ruskem podle ní nejsou možná, protože je Putin nemyslí vážně. „Vojenskou pomoc považuji za správnou a legitimní. Podporuji dodávky letounů MiG-29, téma je na Slovensku ale zpolitizované, pro nás jsou ale nevyužitelné. Nemáme piloty, kteří by s nimi létali,“ vysvětlovala. „Snažím se na Slovensku vysvětlovat, že díky vojenské pomoci se válečný konflikt drží co nejdále od slovenských hranic. Považuji to za férové a spravedlivé,“ doplnila slovenská hlava státu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…