Ajajaj. Chtějí poslat stíhačky. Jenže pak se zeptali lidí. Slovensko řeklo ne

15.03.2023 21:28

Polsko i Slovensko jsou připraveny předat své letouny MiG-29 Ukrajině. Očekávané finální rozhodnutí ze strany slovenské vlády i přes dnešní neformální jednání ale nepadlo. Pouze 26 % Slováku však souhlasí s dodávkami stíhaček pro ukrajinskou armádu, ukázal to nejnovější průzkum agentury Ipsos pro Denník N.

Ajajaj. Chtějí poslat stíhačky. Jenže pak se zeptali lidí. Slovensko řeklo ne
Foto: Repro Youtube
Popisek: Startující MiG-29

Slovenská vláda již dříve oznámila svůj plán připojit se s dodávkami stíhaček MiG-29 k Polsku. Ze strany slovenské vlády ale zatím konečné rozhodnutí po dnešním jednání nepadlo. 

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki se nechal slyšet, že jeho země by mohla Ukrajině dodat asi dvacet stíhačky MiG-29 v následujících čtyřech až šesti týdnech. Postupovat chce ale v rámci koalice zemí.

Na výsledky jednání na mezinárodní úrovni ohledně stíhaček pro Ukrajinu čeká i Bratislava. „Čekáme na další informace od partnerů. Když bude všechno zajištěno, budeme jednat,“ sdělil po dnešním jednání vlády šéf slovenské obrany Jaroslava Naď.

Dodávka letounů MiG-29 Ukrajině je na Slovensku velké téma. Předseda nejsilnější opoziční strany Směr-SD Robert Fico dodávky stíhaček Ukrajině považuje za bezpečnostní riziko. „Tito blázni nás tahají do války a namalovali nám na záda terče,“ prohlásil Fico.

Zanedbatelný není ani hlas Slováků. S dodáním letounů MiG-29 Ukrajině podle šetření agentury Ipsos souhlasí pouze 26 % z dotázaných. Průzkum agentury Ipsos podrobně ukázal, jak se k otázce předání stíhaček staví voliči jednotlivých politických stran ve slovenském parlamentu.

Mezi nejvíce voličů, kteří jsou pro dodání stíhaček Ukrajině, se jednoznačně zařadili příznivci Progresivního Slovenska (77 %), Demokratů (74 %) a strany SaS (64 %). Voliči, kteří jsou pro tuto vojenskou pomoc převažují také u strany OLaNO (49 %).

Jednoznačné odmítnutí dodávky letounů MiG-29 Ukrajině vyjádřili voliči Ficovy opoziční strany Směr-SD (92 %), zbylých šest procent z nich uvedlo, že „neví“ a sotva dvě procenta by byla pro. Odmítavý postoj v této otázce zaujala i většina příznivců politické strany Republika (85 %) i voliči strany Hlas (68 %), kterou založil slovenský expremiér Pellegrini. Také u hnutí Sme rodina si více voličů (51 %) myslí, že dodávka stíhaček na Ukrajinu není dobrý krok.

Nejvíce rozpolcení v této otázce byli voliči Křesťanskodemokratické hnutí. 40 % procent zastává názor, že by Slovensko mělo Ukrajině letouny MiG-29 dodat, naopak 41 % je proti těmto dodávkám.

Celkově se pro poslání stíhaček Ukrajině vyjádřilo pozitivně pouze 26 % Slováků, až 60 % z dotázaných vyjádřilo nesouhlasný postoj.

Slováci v průzkumu odpovídali i na další otázky týkající se rusko-ukrajinského konfliktu,. Například 44 % respondentů si myslí, že Ukrajina měla přistoupit k odevzdání Krymu a dalších východních území Rusku pro okamžitý mír, opačný názor pak vyjádřilo 35 % lidí.

Až 60 % Slováku má také jasno v tom, že dodávky zbraní na Ukrajinu jen válku prodlužují, nemyslí si to 26 % dotázaných.

„Ukazuje se rezervovanost obyvatel Slovenska ke zbrojní pomoci pro našeho východního souseda a to, že velká část země při válce stojí na straně agresora. Zároveň je ale vidět i to, že většina Slovenska se nechce vrátit do sféry vlivu Ruska Vladimira Putina,“ uvádí dále agentura Ipsos na základě výsledků svého šetření.

Slovenska prezidentka Zuzana Čaputová v úterním pořadů Interview ČT24 zdůrazňovala, že je nutné, aby Západ Ukrajinu podporoval, aby byla silná a měla silnou vyjednávací pozici. Mírová jednání s Ruskem podle ní nejsou možná, protože je Putin nemyslí vážně. „Vojenskou pomoc považuji za správnou a legitimní. Podporuji dodávky letounů MiG-29, téma je na Slovensku ale zpolitizované, pro nás jsou ale nevyužitelné. Nemáme piloty, kteří by s nimi létali,“ vysvětlovala. „Snažím se na Slovensku vysvětlovat, že díky vojenské pomoci se válečný konflikt drží co nejdále od slovenských hranic. Považuji to za férové a spravedlivé,“ doplnila slovenská hlava státu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zvrhlost!“ Fico vypustil holubici míru. Česká kavárna vybuchla vztekem

19:45 „Zvrhlost!“ Fico vypustil holubici míru. Česká kavárna vybuchla vztekem

Láska je jako mír, musíme za ni bojovat, prohlásil slovenský premiér Robert Fico (Směr) na bratislav…